Még mindig a fehér emberé a jog?

Óriási indulatokat kavart George Zimmerman felmentése a „posztraciális” Amerikában.

Kovács N. László
2013. 07. 15. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszületett az ítélet az ügyben, mely az elmúlt évben folyamatosan foglalkoztatta az Egyesült Államokat. George Zimmermant, aki tavaly februárban halálosan szíven lőtt egy tizenhét éves fekete bőrű fiút, Trayvon Martint, az esküdtszék mindkét vádpontban ártatlannak találta. Az ügy egyes részleteit továbbra is homály fedi (máig nem tudjuk, pontosan mi vezetett a dulakodáshoz a férfi és a fiatal között), de a védelem erősebb bizonyítékokat tudott felmutatni. Zimmerman véres fej- és orrsebei és az egyetlen kvázi szemtanú elbeszélése, aki szerint Martin földre vitte és ott püfölte későbbi gyilkosát, láthatóan meggyőzte az esküdteket, hogy valóban önvédelemből dördült el a végzetes lövés. „Önnek nincs több dolga a törvénnyel” – üzente a bírónő a vádlottnak. A per tehát lezárult, az amerikai társadalmat mélyen megosztó vita a faji előítéletekről – mindkét irányban – azonban élénkebben tombol, mint valaha.

Az NAACP, a fekete bőrű amerikaiak legnagyobb jogvédő szervezete nem hagyja annyiban az ügyet. Benjamin Jealous elnök a felmentő ítélet kihirdetését követően szinte azonnal elkezdte szervezni az ellenlépéseket. Internetes petíciót hozott létre: „Az ember egyik legalapvetőbb joga az élethez való jog, ezt sértette meg a gyilkos, amikor az éjszakában felkutatta és megölte Trayvon Martint. Követeljük, hogy az igazságügyi minisztérium haladéktalanul vizsgálja meg az ügyet” – szól a kiáltvány, melyet az elmúlt napokban mintegy 350 ezren írtak alá. „A bíróság nem szolgáltatott igazságot. A tények egyszerűek: egy tizenhét éves fiút lelőttek, Zimmerman mégis szabadon mehetett haza” – fogalmazott Anna Galland, a MoveOn.org nevű liberális szervezet vezetője is, melynek honlapján Jealousék a szignókat gyűjtik.

Hasonló felháborodást mutatnak a baloldali lapok publicistái is. „Zimmermant a fehér felsőbbrendűség szelleme mentette fel, mely továbbra is itt lappang közöttünk” – írja például Aura Bogado a The Nation hetilapban. A cikk szerint Zimmerman azért úszhatta meg a gyilkosságot, mert az amerikai nemzet egy jelentős része továbbra is úgy véli, hogy az utcán „settenkedő”, „gyanús” fekete fiatalokat le kell lőni a társadalom biztonsága érdekében. „A színes bőr nálunk halálos lehet – fogalmazott Tavis Smiley, a PBS rádió kommentátora is. – Persze mindig meg lehet magyarázni, hogy miért nem bűnös az elkövető, de végül mi marad? Egy rakás, ok nélkül kioltott fekete élet.”

„Rossz érzés látni, hogy a gyilkos büntetlenül sétálhat haza – írja a Slate hasábjain Emily Bazelon. – Rossz érzés olvasni, hogy az esküdtek szerint nem követett el bűnt. Ha nem ment volna oda Martinhoz, fegyverrel a kezében, az a 17 éves fiú még ma is élne.” Bazelon szerint azonban a felmentésért – és Martin haláláért – az „abszurd” floridai törvények is felelősek, melyek szerint ha valaki veszélyben érzi életét vagy testi épségét, akkor is halálos erővel léphet fel, ha a fenyegetést más módon is el tudná kerülni.

A konzervatív véleményvezérek épp ellenkezően látják a helyzetet: szerintük George Zimmerman az áldozat, akit ártatlanul meghurcoltak, pusztán azért, mert törvényesen megvédte magát. „A Zimmerman-pernek meg sem kellett volna történnie” – véli a Fox News honlapján megjelent cikkében John Lott. A publicista leírja, a vád olyan gyenge volt, hogy a helyi ügyész nem volt hajlandó eljárást indítani, a helyi rendőrfőnök nem volt hajlandó letartóztatni a gyanúsítottat, de még az ügyészek is csak „lehetséges” és „valószínű” bűncselekményekről beszéltek.

Végül mégis megindult a per Zimmerman ellen: a helyi ügyészt a kormányzó bírálta felül, a rendőrfőnököt menesztették – „a politikai szempontok legyőzték az igazságot”. A National Review szerint az ügy leginkább arról árulkodik, mennyire szeretné a baloldal továbbra is a dühöngő rasszizmus országának látni Amerikát. „George Zimmerman nem szimbolizál semmit, legkevésbé a fajgyűlöletet, akármennyire is szeretné az ügyet az 1950-es évekbeli lincselésekhez (MSNBC), vagy éppen Jézus Krisztus tragédiájához (Al Sharpton) hasonlítani a liberális sajtó. Ha Trayvon Martint egy másik fekete lőtte volna le, sosem hallunk róla. De a baloldal moralizálni akart, a szomorú gyilkosság pedig jó lehetőséget kínált erre – a keselyűk pedig tették, amit általában szoktak” – fogalmaz Rich Lowry a konzervatív honlapon megjelent írásában.

The New York Times (nytimes.com), The Nation (thenation.com), Slate (slate.com), Fox News (foxnews.com), National Review (nationalreview.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.