Jelenleg körülbelül kétszáz törvényhozó lakik négy- vagy ötcsillagos szállodákban Bukarestben, akiknek havi 8000 lej körüli szállodaszámláját eddig a román parlament fizette egész évben, a parlamenti vakáció idején is. A honatyák nem utazhatnak többé korlátlanul a belföldi vonatokon és repülőjáratokon sem: hetente csak egy menettérti repülőutat számolnak el számukra. Akik a parlament tulajdonát képező gépkocsit használnak, azok – az eddigi 9,5 helyett – csak 7,5 liter üzemanyagot számolhatnak el 100 kilométerenként.
Azok a törvényhozók, akik nem vesznek igénybe „kincstári” autót, ezentúl havi 1000 lejt számolhatnak el a választókerületükben tett utazások címén. Irodájuk fenntartására továbbra is – havi illetményük másfélszeresét – 7500 lejt kapnak a honatyák, és az összeg feléről kell csak számlát felmutatniuk, mire költötték.
Mindezeket a megszorításokat a képviselők és szenátorok jogállásáról szóló törvény tartalmazza, amelyet hétfőn ötödik nekifutásra fogadott el a román parlament. A jogszabályt egyszer az államfő küldte vissza megfontolásra, háromszor pedig az alkotmánybíróság dobta vissza a törvényhozók mentelmi jogával kapcsolatos kifogások miatt.
A román törvényhozók azért voltak kénytelenek takarékossági intézkedéseket elfogadni, mert a bukaresti kormány ugyanakkora költségvetést irányzott elő a – decemberben 120 fővel gyarapodott – parlament működésére, mint amennyit tavaly költöttek az intézményre.
A jobboldali Romania Libera című lap a 2010-es adatokra alapozva korábban azt írta, hogy egy romániai szenátor háromszor annyiba kerül, mint egy magyarországi képviselő. A lap számításai szerint Magyarországnak kevesebb mint egymillió forintjába kerül havonta egy képviselő, míg Romániának hárommillió forintba egy szenátor és 1,6 millióba egy képviselő.