Obama váratlanul jelent meg a Fehér Ház sajtóközpontjában és mondta el gondolatait az ügyről. Az elnök – aki az ítélethirdetés óta most először szólalt meg a témában – úgy fogalmazott, hogy az áldozat, „Trayvon Martin én is lehettem volna 35 évvel ezelőtt”. Martin tavalyi lelövését követően a most 51 éves, színes bőrű elnök azt is mondta, hogy az áldozat akár az ő fia is lehetett volna.
A floridai esküdtszék múlt szombaton mentette fel az önkéntes rendészként is tevékenykedő George Zimmermant, aki tavaly februárban agyonlőtte a 17 éves Martint, miután az szerinte „gyanúsan bóklászott az esőben”. Az ügyészség a per során azt igyekezett bebizonyítani, hogy Zimmerman faji előítéletből kezdte el követni a fiút a végzetes éjszakán, a védelem pedig arról próbálta meggyőzni az esküdtszéket, hogy a vádlott önvédelemből lőtte le a fegyvertelen középiskolást, mert az leütötte őt.
Barack Obama most hangoztatta, hogy a bíróság megfelelően kezelte az esetet, és elismerte, hogy a bírák jogosan vonták kétségbe az ügyészek előterjesztését Zimmerman tettével kapcsolatban. Arra kérte ugyanakkor az amerikaiakat, hogy értsék meg a felháborodott fekete bőrűek érzéseit is.
Az elnök – akinek édesapja afrikai – elmondta, hogy neki is vannak olyan tapasztalatai gyermekkorából, amelyek a faji megkülönböztetéshez kötődnek. „Kevés afroamerikai ember van ebben az országban, aki ne tapasztalta volna például azt, hogy idegenek követik, amikor vásárol egy üzletben” – fogalmazott Obama, hozzátéve, hogy ő maga is emlékszik ilyenre. Mint mondta, fiatalkorában többször hallotta maga körül autók ajtajának becsapódását is, amikor az utcán gyalogolt. Gyakran megtörtént szerinte az is, hogy amikor feketék szálltak a liftbe, az ott tartózkodó fehérek visszafojtották lélegzetüket, és idegesen várták, hogy mielőbb kiszállhassanak.
Az amerikai lakosságot és sajtót a múlt szombati ítélet óta is szinte folyamatosan foglalkoztatja a felmentő ítélet. Az esküdtekkel egyet nem értők a mostani hétvégére is tüntetéseket szerveznek számos nagyvárosban.