Afganisztán és Szíria után a világon Szomáliából áramlik ki a legtöbb menekült – 1,1 millió ember. A szomáliai menekültek fele a kenyai Dadaabban felállított, túlzsúfolt menekülttáborokban él, embertelen körülmények között.
Kenya rendkívül elkötelezett a szomáliai menekültek hazatelepítése ügyében, mivel úgy gondolja, a tábort az al-Kaidához köthető fegyveres csoportok fegyveres támadások szervezésére használják.
Az idén eddig legalább húszezer szomáliai állampolgár tért haza az afrikai állammal szomszédos országokból, de fennáll a veszély, hogy egyes esetekben a visszatérés csak átmeneti állapot – figyelmeztetett az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR). Az ENSZ további 16 ezer, országhatáron belül áttelepített embert segített vissza otthonába. „Ez a remény pillanata” – jelentette ki Antonio Guterres, a világszervezet menekültügyi főbiztosa.
Két évtizednyi polgárháború után Szomália most lát hozzá az újjáépítéshez, nemzetközi segélyekkel megtámogatva. A kenyai belügyminiszterrel folytatott szerdai tárgyalása után Antonio Guterres további hatvanezer ember biztonságos hazatelepítését helyezte kilátásba egy kísérleti projekt keretében.
A kenyai kormány korábban százezer szomáliai menekültet tervezett erőszakkal áttelepíteni a városi területekről a táborokba, de ez a kenyai legfelsőbb bíróság döntése miatt meghiúsult. A kormány nem tesz le az ügy megoldásáról, egy augusztusra tervezett nemzetközi konferencia keretében tovább tárgyalná a menekültek helyzetét.