Újabb emberekre csaptak le a bukott államfő köréből

A Muzulmán Testvériség újabb vezetőinek és néhány más iszlamistának az őrizetbe vételét rendelte el hétfőn az egyiptomi államügyész.

PR
2013. 07. 15. 18:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érintett személyek listáján a Muzulmán Testvériség vezetőségébe tartozó Esszam el-Erian és Mohamed el-Beltagi is szerepel. Az iszlamista mozgalom tájékoztatása szerint hétfőn mindketten részt vettek egy, Mohamed Murszi államfő elmozdítása ellen tiltakozó demonstráción. A két politikus neve már a múlt héten is szerepelt egy letartóztatási parancsban, de őrizetbe vételükre nem került sor.

William Burns amerikai külügyminiszter-helyettes hétfőn Kairóban azt mondta: az Egyesült Államok felszólította az egyiptomi hadsereget, hogy kerülje a politikai indíttatású letartóztatásokat. Burns az első magas rangú amerikai politikus, aki az észak-afrikai országban jár azóta, hogy Murszit megbuktatta a hadsereg.

Az új kormány és a hadsereg vezetőivel folytatott tárgyalásait követően az amerikai politikus hangsúlyozta, hogy Washington nem fogja ráerőltetni a saját modelljét Egyiptomra, és egyik pártot vagy személyt sem fogja támogatni.
Hozzátette: nem hiszi, hogy az észak-afrikai országot a szíriai tragédia megismétlődése fenyegetné.

Az egyiptomi hadsereg hétfőn azt hangoztatta, hogy a leghatározottabban és legnagyobb erővel fog fellépni, ha a tüntetők megpróbálják megközelíteni a fegyveres erők támaszpontjait, vagy megpróbálnak behatolni azokra.
A Murszi július 3-i megdöntése utáni napok zűrzavarában legalább 92-en vesztették életüket, igaz, a múlt héten már viszonylag békésen zajlottak a tüntetések.

A hadsereg által megbuktatott Mohamed Murszi ellen vizsgálat indult, és július 14-én, vasárnap kihallgatták. A belbiztonsági szolgálat ügynökei arról faggatták, hogy miként, milyen körülmények között szökött meg a börtönből 2011 elején, a Hoszni Mubarak akkori elnök hatalmát megdöntő lázadás idején.

Murszi mellett a Muzulmán Testvériség más vezetőit is kihallgatták már az ügyben. A belbiztonsági szolgálat arra keresi a választ, hogy a Muzulmán Testvériség kapott-e segítséget olyan külföldi szervezetektől, mint például a palesztin Hamász, vagy a libanoni Hezbollah. A kihallgatás helyszínéről semmit nem lehet tudni, mint ahogy azt is csak sejteni lehet, hogy a hatalom éléről július 3-án elmozdított elnököt a köztársasági gárda egyik kairói laktanyájában őrzik.

A Murszit támogató Muzulmán Testvériség folyamatosan tüntetésre szólítja fel a lakosságot. Eközben Adli Manszúr, Egyiptom ideiglenes államfője kinevezte Hádzim el-Beblávi volt pénzügyminisztert ideiglenes kormányfőnek.

Egyiptomban puccs történt, de a nép akarata szerint – mondta Besenyő János, a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálatának munkatársa a Lánchíd Rádióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.