Az érintett személyek listáján a Muzulmán Testvériség vezetőségébe tartozó Esszam el-Erian és Mohamed el-Beltagi is szerepel. Az iszlamista mozgalom tájékoztatása szerint hétfőn mindketten részt vettek egy, Mohamed Murszi államfő elmozdítása ellen tiltakozó demonstráción. A két politikus neve már a múlt héten is szerepelt egy letartóztatási parancsban, de őrizetbe vételükre nem került sor.
William Burns amerikai külügyminiszter-helyettes hétfőn Kairóban azt mondta: az Egyesült Államok felszólította az egyiptomi hadsereget, hogy kerülje a politikai indíttatású letartóztatásokat. Burns az első magas rangú amerikai politikus, aki az észak-afrikai országban jár azóta, hogy Murszit megbuktatta a hadsereg.
Az új kormány és a hadsereg vezetőivel folytatott tárgyalásait követően az amerikai politikus hangsúlyozta, hogy Washington nem fogja ráerőltetni a saját modelljét Egyiptomra, és egyik pártot vagy személyt sem fogja támogatni.
Hozzátette: nem hiszi, hogy az észak-afrikai országot a szíriai tragédia megismétlődése fenyegetné.
Az egyiptomi hadsereg hétfőn azt hangoztatta, hogy a leghatározottabban és legnagyobb erővel fog fellépni, ha a tüntetők megpróbálják megközelíteni a fegyveres erők támaszpontjait, vagy megpróbálnak behatolni azokra.
A Murszi július 3-i megdöntése utáni napok zűrzavarában legalább 92-en vesztették életüket, igaz, a múlt héten már viszonylag békésen zajlottak a tüntetések.
A hadsereg által megbuktatott Mohamed Murszi ellen vizsgálat indult, és július 14-én, vasárnap kihallgatták. A belbiztonsági szolgálat ügynökei arról faggatták, hogy miként, milyen körülmények között szökött meg a börtönből 2011 elején, a Hoszni Mubarak akkori elnök hatalmát megdöntő lázadás idején.
Murszi mellett a Muzulmán Testvériség más vezetőit is kihallgatták már az ügyben. A belbiztonsági szolgálat arra keresi a választ, hogy a Muzulmán Testvériség kapott-e segítséget olyan külföldi szervezetektől, mint például a palesztin Hamász, vagy a libanoni Hezbollah. A kihallgatás helyszínéről semmit nem lehet tudni, mint ahogy azt is csak sejteni lehet, hogy a hatalom éléről július 3-án elmozdított elnököt a köztársasági gárda egyik kairói laktanyájában őrzik.
A Murszit támogató Muzulmán Testvériség folyamatosan tüntetésre szólítja fel a lakosságot. Eközben Adli Manszúr, Egyiptom ideiglenes államfője kinevezte Hádzim el-Beblávi volt pénzügyminisztert ideiglenes kormányfőnek.
Egyiptomban puccs történt, de a nép akarata szerint – mondta Besenyő János, a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálatának munkatársa a Lánchíd Rádióban.