Az Egyesült Államoknak katonai akciót kell indítania szíriai célpontok ellen – jelentette be az amerikai elnök a Fehér Házban magyar idő szerint szombat este. Mint mondta, a vegyi fegyverek bevetése ugyanis súlyos veszélyt jelent az amerikai nemzetbiztonságra is. Megerősítette, hogy szárazföldi csapatokat nem vetnek be, az esetleges katonai akció korlátozott, sebészi pontosságú lesz.
Az elnök rámutatott, hogy noha meggyőződése szerint jogában állna elrendelni a támadást, az ügy fontossága miatt a – nyári szabadságáról szeptember 9-én visszatérő – törvényhozás vitáját és felhatalmazását kéri. Ez azt azt jelenti, hogy az Egyesült Államok legkevesebb tíz napig nem lép katonai akcióba Szíria ellen.
Obama az ENSZ-ellenőrök által Szíriában elvégzett helyszíni vizsgálatra utalva kijelentette, hogy a vegyifegyver-támadásokat nemcsak kivizsgálni kell, hanem azokkal szembe is kell szállni. Az elnök emlékeztetett rá: az amerikai kormány hivatalos értékelésben bizonyította be, hogy Bassár el-Aszad elnök rendszere felelős a szíriai főváros környékén augusztus 21-én elkövetett vegyifegyver-bevetésért, amelyet Obama az emberi méltóság elleni támadásnak nevezett.Az amerikai nemzetbiztonsági tanács tagjai szombat délután a szenátus, vasárnap pedig a képviselőház tagjait tájékoztatják az amerikai kormánynak a Szíriával szembeni katonai fellépéssel kapcsolatos álláspontjáról.
Teljesen eltökéltek
John Kerry amerikai külügyminiszter szombaton beszélt a szíriai ellenék vezetőjével, és hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok eltökélt a szíriai elnök, Bassár-el-Aszad rezsimjének a vegyi fegyverek bevetése miatti felelősségre vonása mellett. Kerry elmondta Ahmad Asszi el-Dzsarbának, az ellenzéki Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) elnökének, hogy Barack Obama elkötelezte magát az Aszad-rezsim felelősségre vonása mellett.
Az amerikai képviselőház republikánus elnöke, John Boehner is üdvözölte Barack Obama elnök bejelentését, hogy a kongresszus felhatalmazását kéri a Szíria elleni támadáshoz, és közölte, hogy a szövetségi törvényhozás a szeptember 9-én kezdődő héten dönthet az ügyben.