„Tovább álmodunk” – Martin Luther Kingre emlékeztek

Az amerikai fővárosban szombaton megemlékezések kezdődtek a polgárjogi szervezetek washingtoni menetelésének 50. évfordulóján.

WL
2013. 08. 24. 20:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

King 1963. augusztus 28-án, a Lincoln-emlékmű lépcsőjéről negyedmillió ember előtt mondta el a „fajok” együttélésének harmóniáját hirdető, a televíziók által élőben közvetített, híres beszédét. Az eseményt Abraham Lincoln a rabszolgákat felszabadító nyilatkozatának 100. évfordulójára szervezeték, tiltakozásul az ellen, hogy különösen a déli államokban még mindig diszkriminálták a feketéket.

„Van egy álmom, hogy négy kisgyermekem egy napon majd egy olyan nemzet tagja lesz, ahol nem a bőrszínük, hanem a jellemük alapján ítélik meg őket” – hangoztatta egyebek között King az ország történetének egyik legnagyobb emberi jogi megmozdulásán.

Történészek szerint a washingtoni menetelésnek döntő szerepe volt abban, hogy az Egyesült Államokban 1964-ben elfogadták a kisebbségek diszkriminációját törvényen kívül helyező polgárjogi, 1965-ben pedig a hasonló szellemben megfogalmazott választójogi törvényt.

„Ötven évvel később szabadok vagyunk, de nem vagyunk egyenlők. Tovább álmodunk” – szónokolt Jesse Jackson tiszteletes, a Rainbow/PUSH Coalition alapító elnöke a megemlékezéseket szombaton megnyitó nagygyűlésen.

Az esemény szónokai az afroamerikaiak máig élő, szerintük egyenlőtlen státusának jeleiként egyebek között megemlítették a társadalmi különbségek növekedését, és sérelmezték a Trayvon Martin meggyilkolása ügyében hozott felmentő bírósági ítéletet. A többezres tömeg – köztük az eredeti menetelés részvevői is – a nap folyamán King tiszteletesnek a washingtoni National Mallon felállított emlékművéhez vonul majd.

„1963-ban el sem tudtuk volna képzelni, hogy fekete elnökünk és fekete igazságügyi miniszterünk lesz, de ez csak a jele annak, hogy milyen messzire jutottunk. Még mindig menetelünk” – jelentette Julian Bond aktivista.

A megemlékezések csúcspontján, a szerdai évfordulón az Egyesült Államok első fekete bőrű elnöke, Barack Obama, valamint két elődje, Bill Clinton és Jimmy Carter is beszédet fog mondani a Lincoln-emlékmű lépcsőjéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.