23 éve nem szerepelt ilyen jól a német jobboldal

Az Angela Merkel vezette konzervatívok csupán öt mandátummal maradtak el az abszolút többségtől a hétfő hajnalban kihirdetett előzetes hivatalos végeredmény szerint.

BuL
2013. 09. 23. 4:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország választott: a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége a szavazatok 41,5 százalékát szerezte meg, ez 311 mandátumot jelent a 630 fős Bundestagban. Az abszolút többséghez – 316 mandátumhoz – 42,5 százalék kellett volna.

A CDU/CSU 23 éve, 1990 óta a legjobb eredménnyel nyerte meg a választást, a pártszövetség akkor 43,8 százalékot szerzett.

A konzervatívok a legutóbbi, 2009-es választáson 33,8 százalékkal végeztek az első helyen, az a második legrosszabb eredmény volt az uniópártok történetében.

A jövőre nézve biztatást és bátorítást jelentő fontos győzelemnek nevezte a német CDU/CSU konzervatív pártszövetség választási győzelmét Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap este közzétett videoüzenetében, amelyben gratulált Angela Merkel német kancellárnak, a CDU elnökének és a német kereszténydemokratáknak.

 

Személyesen gratulált Berlinben a CDU/CSU választási eredményéhez Rogán Antal. A Fidesz parlamenti frakcióvezetője történelminek nevezte a konzervatív pártszövetség győzelmét.

A CDU/CSU 2009 óta a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) kormányzott, amely a vasárnapi választáson 4,8 százalékot szerzett, és így 64 év után kiesett a szövetségi gyűlésből. Az FDP a legtöbb kormányzati tapasztalattal rendelkező német párt, eddig 52 évig volt kormányon, többnyire a konzervatívok koalíciós partnereként, és 2009-ben még rekordnak számító 14,6 százalékot ért el.

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) a szavazatok 25,7 százalékát nyerte el, képviselőcsoportjuk 192 fős lesz. A 150 éve alapított párt javított a négy éve 23 százalékon elért történelmi mélyponthoz képest.

A Baloldal 8,6 százalékot szerzett a 2009-es 11,9 százalék után, és 64 képviselőt küldhet a Bundestagba.

A Zöldek is gyengültek, a 2009-es 10,7 százalékkal szemben 8,4 százalékos eredményt értek el, ami 63 mandátumot jelent.

Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke

Más párt nem lépte át az 5 százalékos bejutási küszöböt. A bejutásra leginkább esélyesnek tartott euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) a szavazatok 4,7 százalékát szerezte meg.

Az 5 százalék alatti eredményt elérő pártokra adott szavazatok aránya kiugróan magas, 15,8 százalékos, így rendkívül alacsonyra süllyedt az a szavazatarány, amelyet elérve a konzervatívok abszolút többséget szerezhettek volna (42,5 százalék).

Összesen 44,3 millióan szavaztak, a választási részvételi arány 71,5 százalékos volt, 0,8 százalékponttal emelkedett a 2009-es történelmi mélyponthoz, 70,8 százalékhoz képest.

David Cameron brit kormányfő a Twitter közösségi oldalra feltett üzenetében azt írta, türelmetlenül várja, hogy a lehető leghamarabb folytassa a munkát német kollégájával. Enrico Letta olasz miniszterelnök gratulált Merkel fényes választási győzelméhez. Hozzátette, ha igazak az első eredmények, amelyek szerint az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű euroszkeptikus párt nem jut be a Bundestagba, az lesz az igazán jó hír az Európai Uniónak. Didier Reynders belga külügyminiszter szívből jövő jókívánsággal üdvözölte Merkel választási eredményét. A portugál Szocialista Párt (PS), az ellenzék vezető ereje ugyanakkor Európa számára rossz hírnek minősítette Merkel győzelmét. Joao Ribeiro pártszóvivő hangoztatta, hogy a németországi választás eredménye megerősíti ugyan Angela Merkel irányvonalát, ez azonban hozzájárul politikai elszigetelődéséhez Európában.

Az uniós pártok vezető testületei hétfőn értékelik a választási eredményeket. Várakozások szerint felkérik a szociáldemokratákat a koalíciós tárgyalások megkezdésére. A CDU/CSU legutóbb a 2005–2009-es ciklusban kormányzott együtt az SPD-vel, a kancellár akkor is Angela Merkel, a CDU elnöke volt.

Vasárnap Hessenben tartományi választásokat is tartottak. A konzervatív–liberális koalíció elveszítette a többséget a wiesbadeni tartományi gyűlésben, de az FDP az első eredménybecslésekkel szemben mégsem esett ki, az előzetes hivatalos végeredmény szerint a szavazatok 5 százalékát szerezte meg. A CDU 38,3 százalékot, az SPD 30,7 százalékot, a Zöldek 11,1 százalékot, a Baloldal 5,2 százalékot szerzett a tartományi választáson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.