A vasárnapi választást követően nyilvánosságra hozott prognózisokból az derül ki, hogy a CSU a szavazatok 49 (ami 101-102 mandátumot jelent a 180 tagú tartományi gyűlésben), az SPD 21, a Zöldek és a Szabad Választók Szövetsége 8,5-8,5 százalékot szerzett. A szabad demokraták és a posztkommunista Baloldali Párt nem jutott be a törvényhozásba. Mint arról korábban beszámoltunk, a választások előtt az elemzők a jobbközép erők sima győzelmére számítottak.
Az Angela Merkel vezette konzervatív CDU bajor testvérpártja 2008-ban, 46 év után veszítette el az abszolút többséget, és koalícióra kényszerült a liberális FDP-vel. Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke első nyilatkozatában kiemelte, hogy „minden második bajor” a CSU-ra szavazott. Ezzel a konzervatívok „visszatértek”, és „2008 már csak történelem” – mondta a politikus, aki a súlyos vereségnek számító 2008-as választási győzelem után vette át a párt és a kormány irányítását.
Sigmar Gabriel, az SPD elnöke elismerte, hogy a szociáldemokraták nem érték el céljukat, a kormányváltást. Ugyanakkor az SPD az egyetlen ellenzéki párt, amely erősödött Bajorországban – emelte ki Gabriel. Az SPD alig néhány hete még csak 15 százalékon állt a felmérésekben, és azóta jelentősen nőtt a támogatottsága. Ugyanez a folyamat zajlik országos szinten is, a „kampányhajrá” a Bundestag-választás előtti utolsó héten is sikerül majd – mondta az SPD elnöke.
Philipp Rösler, az FDP elnöke úgy vélte, Bajorországban „máshogy mennek a dolgok”, mint Németország más tájain, ezért nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a választási eredményből. A 3 százalékos eredmény ugyanakkor „ébresztő” valamennyi német liberálisnak. A következő egy hét már „csak Németországról szól”, és az FDP híveinek „most aztán igazán neki kell veselkedniük a választási küzdelemnek” – mondta Rösler.
A szeptember 22-ei németországi parlamenti választás előtt az Angela Merkellel pártszövetségben lévő CSU sikere mindenképpen javítja a jobbközép erők esélyeit. A CSU a legutóbbi tartományi választáson 43,4 százalékot ért el. A szociáldemokraták is javítottak a 2008-as voksolás óta, de csupán 1-2 százalékkal szereztek többet.
A liberálisok, a szabad választók és a szocdemek gyenge szereplése miatt elszállt a lehetősége annak, hogy az előbb említett három alakulat közösen megszerezze a tartomány vezetését. A Kalózpárt is abban bízott, hogy az országos megmérettetés előtt jó eredményt tud felmutatni, de a várhatóan megszerzett kétszázaléknyi szavazat nem tekinthető remek teljesítménynek.