A V4-ek (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország) és a nyugat-balkáni országok közigazgatás-fejlesztéséért című tanácskozáson, amelyet Magyarország V4-es elnökségi programja keretében rendeztek, a tárcavezető hangsúlyozta: az uniós keretekben folytatott együttműködés a visegrádi országoknak kiemelkedő lehetőséget kínál. Ugyanakkor tisztában vannak azzal is, hogy a nyugat-balkáni államok – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Macedónia, Montenegró, Szerbia – bevonása ebbe az érdekközösségbe tovább bővíti a lehetőségeket.
A négy visegrádi ország már több mint húszéves múltra visszatekintő együttműködése bebizonyította, hogy ha összefognak, többet érhetnek el, hatékonyabban képviselhetik érdekeiket – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter az Antall József Nyári Egyetem megnyitóján júliusban.
Orbán Viktor június 16-án Varsóban úgy nyilatkozott: Magyarország a legjobb pillanatban veszi át a visegrádi államok együttműködésének elnöki posztját, mert az ország éppen most lép ki a recesszióból.
„Térségünk csak akkor fog gyarapodni, ha az együttműködésünk erős és hatékony” – mondta Navracsics Tibor. Hangoztatta, hogy a nyugat-balkáni országok euroatlanti integrációjához elengedhetetlen a stabilitás, a fejlődés és a prosperálás, és ezt csak jó kormányzással lehet elérni.
Kitért arra, hogy a világgazdasági válság hasonló gondokat okozott az országoknak. Napjainkban a nemzetgazdaságok növekvő mértékben rá vannak utalva az állam szerepvállalására – mutatott rá. Emlékeztetett arra, hogy az EU bővítési folyamatának támogatása a magyar V4-elnökség egyik legfontosabb feladata.
A miniszter utalt arra, hogy az unió bővítési politikájával összefüggésben rendelkezésre állnak a források ahhoz, hogy a tagállamok a nyugat-balkáni országok és Törökország részvételével rendezvényeket szervezhessenek. A budapesti szemináriumon Törökország is képviselteti magát. A magyar fővárosban tartott tanácskozás célja a visegrádi országok közigazgatás-fejlesztési programjainak, illetve a 2011 nyarán bemutatott Magyary Zoltán program három fő elemének – az emberierőforrás-gazdálkodásnak, az e-kormányzatnak és területi közigazgatásnak – a megismertetése.
Hosszú távú célnak pedig azt nevezte a miniszter, hogy szakértői hálózatot alakítsanak ki, a szakemberek tapasztalataik megosztásával segíthetnek az érintett országoknak közigazgatásuk formálásában. Navracsics Tibor idézte azt a mondást, hogy aki tanít, egyúttal tanul is.