Yigit Bulut a Today's Zaman című isztambuli napilap csütörtöki számában fejtette ki álláspontját arról, mi jelentene igazi perspektívát hazája számára.
Bulut úgy véli, hogy Törökország akkor lesz sikeres, ha a Közel-Keleten, Közép-Ázsiában és Afrikában növeli befolyását. Hangsúlyozta, hazája az ebből a három térségből álló körnek a középpontja és vezetője is egyben. A szakértő rámutatott: a lehetőségek „gyökereink és történelmünk gazdagságában rejlenek, nem pedig az EU-ban, amely egyébként is a felbomlás útjára lépett”.
Egemen Bagis európai ügyekért felelős miniszter nemrég arról beszélt, hogy Törökország talán soha nem lesz az unió része a „tagállamok előítéletei” miatt, és lehet, hogy a várva várt európai integráció csalódással végződik.
Az EU iránti lelkesedés az utóbbi időben a török lakosság körében is alábbhagyott. Míg 2008-ban a törökök 70 százaléka támogatta az uniós csatlakozást, 2012-re ez az arány 40 százalékra csökkent.
A török kormány ugyanakkor továbbra is elkötelezett az európai integráció mellett, legalábbis a héten ezt hangsúlyozta az ENSZ-közgyűlés 68. ülésszakának általános vitájában Abdulah Gül török államfő.
„Az Európai Unió továbbra is Törökország stratégiai célja marad” – jelentette ki Gül, aki méltatta a csatlakozási tárgyalások során a demokrácia és a gazdasági versenyképesség erősítése érdekében eddig hozott reformokat.