Eddig tartott a török uniós álom?

A miniszterelnök egyik tanácsadója azt javasolta a kormányfőnek, Törökország mondjon le az uniós csatlakozásról szőtt álmáról.

GB
2013. 09. 26. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Yigit Bulut a Today's Zaman című isztambuli napilap csütörtöki számában fejtette ki álláspontját arról, mi jelentene igazi perspektívát hazája számára.

Bulut úgy véli, hogy Törökország akkor lesz sikeres, ha a Közel-Keleten, Közép-Ázsiában és Afrikában növeli befolyását. Hangsúlyozta, hazája az ebből a három térségből álló körnek a középpontja és vezetője is egyben. A szakértő rámutatott: a lehetőségek „gyökereink és történelmünk gazdagságában rejlenek, nem pedig az EU-ban, amely egyébként is a felbomlás útjára lépett”.

Egemen Bagis európai ügyekért felelős miniszter nemrég arról beszélt, hogy Törökország talán soha nem lesz az unió része a „tagállamok előítéletei” miatt, és lehet, hogy a várva várt európai integráció csalódással végződik.

Az EU iránti lelkesedés az utóbbi időben a török lakosság körében is alábbhagyott. Míg 2008-ban a törökök 70 százaléka támogatta az uniós csatlakozást, 2012-re ez az arány 40 százalékra csökkent.

A török kormány ugyanakkor továbbra is elkötelezett az európai integráció mellett, legalábbis a héten ezt hangsúlyozta az ENSZ-közgyűlés 68. ülésszakának általános vitájában Abdulah Gül török államfő.

„Az Európai Unió továbbra is Törökország stratégiai célja marad” – jelentette ki Gül, aki méltatta a csatlakozási tárgyalások során a demokrácia és a gazdasági versenyképesség erősítése érdekében eddig hozott reformokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.