Európai példát követ a választási rendszerünk

Hiába a baloldalról érkező számos kritika a külhoniak szavazására vonatkozó új szabályozás kapcsán, a magyar rendelkezések egyáltalán nem számítanak kivételesnek az EU-ban.

Magyar Nemzet
2013. 09. 04. 3:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Követi az uniós tagállamok többségének gyakorlatát a külhoniak szavazására vonatkozó magyar szabályozás, vagyis  hogy a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgároknak először regisztrálniuk kell, majd lehetőségük van voksukat levélben leadni. Az Alapjogokért Központ – Magyar Nemzethez eljuttatott – friss elemzése kifejti, hogy Magyarországon kívül 24 európai uniós tagállam biztosítja külhoni állampolgárai számára a szavazati jogot akkor is, ha nem rendelkeznek belföldi lakcímmel. 22 tagállamban a magyar szabályozáshoz hasonlóan a külhoniaknak regisztrálni is szükséges, illetve 16 tagállamban van lehetőség arra, hogy a külhoni választópolgár szavazatát levélben, postai szolgáltatás igénybevételével juttassa el a hatóságokhoz.

Itthon a legtöbb vita – főként a balliberális ellenzék részéről – amiatt bontakozott ki, hogy a külhoni szavazó valóban személyesen adja-e majd fel postán a szavazatát. A kutatás ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a nem személyes szavazatleadásra több példa is van az Európai Unióban. Belgiumban, Dániában, az Egyesült Királyságban és Németországban is lehetőség van meghatalmazott útján történő szavazásra. A konkrétumok között szemezgetve az Egyesült Királyságban a választási tájékoztató egyszerűen csak felhívja a figyelmet arra, hogy a levél postára adásához olyan személy segítségét kérje a választópolgár, akiben megbízik. Dániában pedig még a kereskedelmi hajó kapitánya vagy a tengeri olajfúró torony vezetője is úgynevezett szavazattovábbítóként működik, és a szavazási csomagot postai úton továbbíthatja az illetékes önkormányzatnak. A hajóskapitányok szintén hasonló szerepet töltenek be Észtországban vagy Finnországban.

(Katona Mariann)

További részletek a Magyar Nemzet szerdai számában

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.