Ez a pozíció befolyáshoz juttatta Magyarországot

Magyarország sikeres kétévi munkát zárt le a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség Kormányzótanácsában a szervezet mostani közgyűlésével.

TK
2013. 09. 18. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csuday Balázs közleményében azt írta: a kormányzótanácsi tagsághoz kapcsolódó tevékenység az elmúlt két évben a bécsi magyar Állandó ENSZ Képviselet munkájának gerincét alkotta. A tagságból eredő feladatok egyben illeszkednek az általános célkitűzések közé, amelyek közül a legfontosabb a magyar külpolitika globális nyitásának konkrét tartalommal való megtöltése. Hozzátette: a KT-tagság jelentős nemzetközi biztonságpolitikai dimenziója mellett különös hangsúlyt fektettek a külgazdasági vonatkozásokra. A magyar nukleáris ipar üzleti érdekeinek képviselete és promóciója folyamatos prioritást élvezett az elmúlt két évben.

Csuday Balázs tájékoztatása szerint az elmúlt egy évben Magyarország látta el a testület alelnöki feladatait, ami további befolyáshoz és lobbilehetőséghez juttatta. Tovább bővültek Magyarország kétoldalú kapcsolatai a nukleáris szakma különböző területein. Ezt kihasználva és a kormányciklus elején meghirdetett globális nyitás részeként, számos új üzleti lehetőséget kutattak fel a magyar nukleáris energetikai szektor részére. A nukleáris ipar fejlődése ugyanis a 2011 márciusában bekövetkezett japán atomerőmű-baleset ellenére sem állt le a világban, sőt az előrejelzések szerint a következő húsz évben főleg Ázsiában dinamikusan növekszik az atomerőművek száma – írta a diplomata.

A baleset óta a közvélemény támogatásának visszaszerzése és a közbizalom helyreállítása érdekében a NAÜ fokozott figyelmet fordít a nukleáris biztonság és védettség területére, és számottevően megnövekedett az oktatási-továbbképzési programok jelentősége is – tette hozzá.

A NAÜ-höz akkreditált állandó magyar képviselő hangoztatta: ezt az erősödő igényt is figyelembe véve, a paksi atomerőműben az utóbbi időben olyan színvonalas képzési kapacitás épült ki, amely kiválóan használható a NAÜ képzési programjainak támogatására. E programok céljára felajánlották a paksi karbantartó és gyakorló központot, ahol a szakemberek valódi körülmények között, de sugárzásveszély nélkül gyakorolhatnak. A biztonságos reaktorüzemeltetés területén szerzett paksi tapasztalatokra elsősorban a területen új belépőnek számító, első reaktorukat építő országok részéről van érdeklődés.

A legjelentősebb képzési program keretében vietnami szakemberek képzése folyik Pakson, és hasonló együttműködési megállapodás aláírása van folyamatban Törökországgal és Szaúd-Arábiával. Egyedül Szaúd-Arábia a következő húsz évben 16 atomreaktort kíván létesíteni – írta.

A közlemény szerint a kétéves magyar KT-tagság egyik csúcspontja volt Amano Jukija NAÜ-főigazgató magyarországi látogatása 2012 nyarán. Az esemény látványos elismerése volt Magyarország aktív szerepvállalásának a NAÜ tevékenységében.

Másik jelentős esemény volt idén júliusban, hogy Martonyi János külügyminisztert kérték fel a Bécsben megrendezett miniszteri szintű nukleáris védettségi konferencia elnöklésére, mivel ez volt az első alkalom, hogy a NAÜ ilyen magas szintű eseményt rendezett a szakterületen – olvasható a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.