A csatorna rövid híreiben azt közölte, hogy a „megmaradt támadók közül” hatot megöltek. Tisztviselők korábban arról számoltak be, hogy a plázát szombaton lerohanó 10-15 fegyveresből eddig hárommal végeztek. A kormány bejelentette, hogy ellenőrzése alatt tartja a bevásárlóközpontot, bár kedd reggel – helyi idő szerint – fél tízkor újabb lövöldözés tört ki. A lövések öt perc után elhaltak. Robbanás nem volt.
A helyszínen lévő biztonsági erők két tagja azt mondta, hogy embereik még mindig a négyszintes épület átfésülését végzik. Más biztonságiak arról számoltak be, hogy a különleges erők az épületben rejtőző „egy vagy két” terroristával még mindig harcot vívnak. Ismert, az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal szövetséges szomáliai fegyveresek támadták meg két nappal ezelőtt a Westgate bevásárlóközpontot. A támadásnak legalább 62 halálos áldozata és 200 sebesültje volt.
Még élnek azok a túszok, akiket a nairobi Westgate bevásárlóközpontot megostromoló fegyveresek fogtak el – állította az al-Shabaab szomáliai terrorszervezet kedden a Twitter közösségi oldalra feltett üzentében. „A túszok nyugtalannak tűnnek ugyan, de még élnek” – írták. Azt is közölték, hogy kapcsolatba léptek embereikkel, aki azt jelentették, hogy számtalan holttest hever a plázában, ők azonban továbbra is kitartanak. Az üzenet nem sokkal azután jelent meg, hogy a kenyai kormány azt bizonygatta, sikereket ért el a negyedik napja tartó túszdráma felszámolásában.
Keddi brit sajtóértesülések szerint a „Fehér Özvegy” néven emlegetett angol terroristanőt is megölhették a kenyai biztonsági erők. A brit belső elhárítás (MI5) ugyancsak londoni lapértesülések szerint elkezdte átvizsgálni azoknak a brit állampolgároknak a nyilvántartását, akikről a szolgálat gyanítja, hogy kapcsolatokat ápolnak a merényletért felelősnek tartott szomáliai as-Sabaab terrorcsoporttal.
A Daily Mail című konzervatív tömeglap kedden idézett bennfentes forrásai szerint a kenyai biztonsági erők által a nairobi Westgate plázában megölt terroristák között van egy „fehér nő” is, és a brit külügyminisztérium vizsgálja, hogy nem a 29 éves Samantha Lewthwaite-ről van-e szó.
Lewthwaite – egy brit katonatiszt lánya, aki a tehetős dél-angliai Buckinghamshire megyében született és nőtt fel – már tizenévesen áttért az iszlám hitre. Fiatalon feleségül ment egy jamaicai származású, szintén iszlám hitre tért bevándorlóhoz, Germaine Lindsay-hez, aki a Londonban 2005. július 7-én elkövetett, 52 halálos áldozattal járó öngyilkos merényletsorozat egyik elkövetője volt.
Lewthwaite, akire férje halála után ragasztották szélsőséges iszlamista körökben a „White Widow” (Fehér Özvegy) nevet, a londoni merénylet után nem sokkal egy másik, szintén Londonban felnőtt radikális iszlám aktivistával, Habib Ghanival Kenyába menekült, és állítólag össze is házasodtak.
A fiatal angol nő a brit sajtó hírszerzési forrásokból származó egybehangzó értesülései szerint az as-Sabaab nagy befolyású vezetői közé emelkedett, és ő a csoport első számú pénzadományszerzője, valamint összekötője az al-Kaida terrorhálózat európai szárnyával.
A Daily Mail által kedden név nélkül idézett egyik magas rangú kenyai elhárítási illetékes szerint a nairobi hatóságok úgy tudják, hogy Samantha Lewthwaite volt a nairobi bevásárlóközpontban végrehajtott terrorakció irányítója. A lap szerint kenyai katonák arról számoltak be, hogy a fegyvereseknek „egy fehér nő” osztogatott parancsokat arabul a rajtaütés során.
A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap keddi értesülése szerint az MI5 elkezdte átfésülni azoknak a briteknek az aktáit, akik a szolgálat gyanúja szerint az as-Sabaabbal és más terrorcsoportokkal tartanak kapcsolatot. A brit elhárítás a lap szerint attól tart, hogy e szimpatizánsok esetleg Nagy-Britanniában is a kenyaihoz hasonló támadásra készülnek. Az MI5 elsősorban azoknak a fiatal briteknek a nyilvántartási okmányait nézi át, akik kiképzést kaptak az as-Sabaabtól, és ezután visszatértek Nagy-Britanniába – áll a The Times keddi cikkében.