Kenyai túszdráma: nem süteménnyel etetik a terroristákat

A kenyai biztonsági erőknek hétfőn sikerült ellenőrzés alá vonniuk a Westgate bevásárlóközpont nagy részét.

2013. 09. 23. 19:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Minden emeletet ellenőrzés alatt tartunk, nem azért vagyunk itt, hogy süteménnyel etessük a támadókat, hanem azért, hogy megbüntessük őket és végezzünk velük” – közölte David Kimaiyo, a kenyai rendőrség parancsnoka, aki már korábban is azt írta a Twitter közösségi oldalon, hogy egyre inkább teret nyernek a támadókkal szemben. Julius Karangi, a kenyai védelmi erők tábornoka megerősítette Kimaiyo szavait, azonban hozzátette, hogy bár a kenyai erők tényleg elfoglalták a bevásárlóközpont összes emeletét, még bujkálhatnak terroristák az épületben.

Ezzel szemben a hadsereg egyik illetékese azt állította, hogy „kicsi az esélye annak, hogy akár egy terrorista is kisurranhatott és elmenekülhetett a bevásárlóközpontból, a biztonsági erők lezártak minden lehetséges menekülési útvonalat”. A kenyai fegyveres erők az al-Shabaab milícia három terroristájával végeztek hétfőn, többet megsebesítettek, tíz gyanúsítottat pedig letartóztattak. A tűzharcban a hadsereg tizenegy katonája sebesült meg, viszont estére már a biztonsági erők álltak nyerésre.

Joseph Ole Lenku belügyminiszter közölte, hogy a halottak tényleges száma 62. Kenyai tisztségviselők korábban 59 áldozatról tudtak, a vöröskereszt pedig először azt közölte, hogy 68 embert lőttek agyon a fegyveresek, később ezt a számot 62-re csökkentették, mondván, hogy néhány holttestet kétszer számoltak.

Karangi azt állította, hogy más nemzetiségűek is részt vettek az al-Shabaab által végrehajtott támadásban. „Van róla elképzelésünk, hogy kik ezek az emberek, és teljesen világos az is, hogy a világ minden tájáról érkeztek” – mondta. Korábban felröppent a hír, hogy a túszejtők között amerikai állampolgárok is vannak, a Fehér Ház viszont nem tudott erről.

Korábban szemtanúk arról számoltak be, hogy a 10-15 támadó között van egy nő is, azonban Lenku közölte: nem erről van szó, hanem arról, hogy néhány férfi támadó női ruhába öltözött. Nem tudni, mi történt a túszokkal, a kenyai hatóságok még azt sem közölték, hány embert tartottak fogva az emberrablók, mindössze annyi hangzott el korábban, hogy a túszok megmentése a legfontosabb. Egy nappal ezelőtt, vasárnap a kenyai hatóságok elmondták, hogy a „legtöbb” túszt sikerült kimenekíteni.

A CNN amerikai hírtelevízió által sugárzott képek szerint hétfőn reggel négy robbanás hallatszott, majd nagyjából 90 percen keresztül sűrű fekete füst gomolygott az épület felett. A detonációkat géppisztolyropogás kísérte. A levegőben a rendőrség és a hadsereg helikopterei köröztek. A helyi rendőrség később közölte, hogy ők robbantottak, amikor megpróbáltak a tetőn keresztül bejutni az épületbe.

A halálos áldozatok között – a hivatalos közlésekre hivatkozó hírügynökségi jelentések szerint – három brit, két-két francia és kanadai, egy-egy amerikai, holland, kínai, ghánai és dél-afrikai állampolgár is van.

Meghalt a kenyai elnök unokaöccse, valamint az UNICEF kenyai irodájának helyettes vezetője is. Az al-Shabaab közölte, hogy megtorlásként indították a támadást, mert a kenyai hadsereg velük szemben lépett be a szomáliai polgárháborúba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.