Helyi rendőrségi források szerint három, katonai egyenruhába öltözött fegyveres nyitott tüzet a Dzsammu régióban található őrsre, öt rendőr és két civil vesztette életét. Ezt követően a támadók elraboltak egy teherautót és egy közeli katonai táborhoz hajtottak, ahol legalább két katonát megöltek, és többeket súlyosan megsebesítettek. Tévéfelvételek tanúsága szerint a katonai tábornál a hadsereg egy helikoptert és két harckocsit is bevetett a támadók ellen.
Dzsammu állam vezetője szerint a fegyveresek Pakisztánból érkeztek és szerdán lépték át az indiai határt. Céljuk valószínűleg a két ország közötti békefolyamat megakasztása lehet. Az újabb kasmíri támadás mindössze egy nappal az után történt, hogy Manmohan Szingh indiai kormányfő szerdán bejelentette: az ENSZ-közgyűlés margóján találkozik pakisztáni kollégájával, Navaz Sariffal. A találkozón – amelyre várhatóan a hétvégén kerül sor – többek között a kasmíri helyzetről is tárgyalni fognak.
Szingh csütörtökön elítélte a támadást, de leszögezte, hogy a békefolyamatnak folytatódnia kell. India azzal vádolja Pakisztánt, hogy részt vesz az indiai uralom ellen több mint két évtizede felkelést folytató fegyveresek kiképzésében, és hadianyaggal is ellátja a muszlim szeparatistákat. Iszlámábád tagadja ezt.
A túlnyomó többségében muzulmánok lakta Kasmír fel van osztva a nagyobbrészt hinduk lakta India és a zömmel muzulmán lakosságú Pakisztán között. Az immár atomhatalommá vált két ország 1947 óta, vagyis India függetlenné válása és Pakisztán megalakulása óta három háborút vívott egymással, ebből kettőt Kasmírért. Legutóbb 2003-ban kötöttek fegyverszünetet, de azóta is gyakoriak a kisebb fegyveres villongások a határ mentén.
A két szomszéd közötti feszültségek nyáron ismét kiéleződtek, miután augusztusban Kasmírban öt indiai katona meghalt egy támadásban, amit Újdelhi szerint pakisztáni erők követtek el. Pakisztán tagadta, hogy köze lenne az esethez, amely számos további – kisebb, de halálos áldozatokat is követelő – összetűzéshez vezetett a közös határvonalnál.