Az ünnepi ülésen a korábbinál három-négyszer több meghívott vesz részt, köztük olyan ismert, a közelmúltban komoly szerepet betöltő politikusok, mint a volt német külügyminiszter Hans-Dietrich Genscher, az egykori védelmi miniszter Volker Rühe, Romano Prodi olasz exkormányfő, az Európai Bizottság hajdani elnöke, Francois Fillon, aki a közelmúltban a francia kabinetet vezette, Wolfgang Schüssel osztrák exkancellár, Wlodzimierz Cimoszewicz egykori lengyel miniszterelnök vagy Amr Musza, az Arab Liga volt főtitkára. Mellettük a nagy világlapok vezető újságírói és olyan ismert közéleti személyiségek, mint például a híres lengyel rendező, Krzysztof Zanussi, vitáznak a jövő útjairól, az értékek átalakulásáról, a hatalmi erőviszonyok átrendeződéséről. Orosz részről nemcsak az államfő és a pravoszláv és más oroszországi egyházak vezető személyiségei, valamint a moszkvai választásokat megnyerő főpolgármester, Szergej Szobjanyin, a szverdlovszki és a tengermelléki kormányzó, Jevgenyij Kujvasev és Vlagyimir Miklusevszkij tiszteli meg jelenlétével az ünnepi ülést, hanem az ellenzék olyan ismert alakjai is, mint a minap Jekatyerinburgban győztes Jevgenyij Rojzman, valamint az utcai tüntetések két ismert vezérszónoka, Ilja Ponomarjov és Kszenyija Szobcsak.
A jubileumi ülés több mint kétszáz vendége között 76 orosz, a többiek a világ 34 országából érkeztek. A legtöbben, 20-an az Egyesült Államokból, 17-en Nagy-Britanniából, 12-en Franciaországból, 10-en Németországból, 8-an Kínából. Jöttek elemzők, újságírók Indiából, Szingapúrból, Malajziából, Iránból, az arab országokból és Latin-Amerikából is. Közép-Európát a legmarkánsabban Lengyelország képviseli, de immár ötödik alkalommal kapott meghívást a rendezvényre a Magyar Nemzet külpolitikai rovatának vezetője, aki mellett ezúttal jelen van a Népszabadság egyik főszerkesztő-helyettese is. Mindez egyben jelzi azt is, hogy Oroszország figyelme mely térségek felé irányul, s milyen súlyt képvisel ebben régiónk.
A Valdaj Klub egy évtizede azzal a céllal alakult meg, hogy fórumot teremtsen a világ Oroszországgal foglalkozó szakértőinek, újságíróinak, hogy elmélyíthessék kapcsolataikat orosz kollégáikkal, s első kézből értesülhessenek az országban születő döntésekről, megismerhessék az orosz vezetők gondolkodását. Mint a szervezést magára vállaló RIA Novosztyi hírügynökség főszerkesztője, Szvetlana Mironyjuk az elmúlt tíz év tapasztalatairól elmondta, az elképzelés a vártnál is több eredményt hozott. Mint fogalmazott, az ötletgazdák fő célja az volt, hogy a világ ne a Vörös térre és a medvékre leszűkített, a szovjet időknél leragadt sztereotip, sok esetben előítéletes megközelítéssel viszonyuljon Oroszországhoz. Az ismeretek elmélyítéséhez, a történések árnyaltabb megközelítéséhez Vlagyimir Putyinnal az élen partner volt az orosz vezetés, s kellő nyitottsággal fogadták a lehetőséget a meghívottak is. Mint azonban a főszerkesztő megjegyezte, ez nem azt jelenti, hogy a klub az egykori szovjet APN szellemében működne, hiszen az itt összegyűlt elemző közösség nagyon is sokszínű. Elmondta, hogy az első évben még csak alig néhány tucat szakértő gyűlt össze a Valdaj-tónál, az azóta eltelt évtizedben azonban 48 ország mintegy 600 elemzője, közéleti személyisége és politikusa vett részt a klub munkájában, amelynek egyre szélesedő tevékenységét 19 konferencia mellett 13 nagyszabású és egy-egy témát átfogó elemzés is mutatja.
Idén a nemzetközi élet és az orosz belpolitika legaktuálisabb kérdéseinek érintése mellett a klub tagjai és meghívottjai arra keresik a választ, hogy merre halad a világ, s milyen szerepet tölthet be ebben Oroszország, amely az elmúlt jó két évtizedben szép lassan nemcsak a szovjet, de posztszovjet múltját is meghaladta. Új nemzedékek nőttek fel, új értékek jelentek meg, miközben a világ is hatalmasat változott, ezért aztán a fórum ezúttal kiemelten koncentrál arra, hogy milyen most, milyen lesz az átalakuló orosz identitás.