Több mint két éve egy helyben vesztegel az a per, melyet holokauszttúlélők és leszármazottaik egy csoportja indított a magyar állam, a MÁV és a Rail Cargo Hungária ellen Washingtonban. A szövetségi bíróság továbbra sem döntötte el, hogy joghatóság híján elutasítja vagy befogadja a keresetet. A felperesek ügyvédje sem érti, mi indokolja, hogy ilyen lassan halad az eljárás.
Mint ismeretes, a 2010-ben indult gyűjtőperhez több mint háromszáz, jelenleg az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Izraelben élő személy csatlakozott, akik azzal vádolják a MÁV-ot és a MÁV Cargo jogutódját, hogy a második világháborúban együttműködtek a nácikkal a zsidók kiirtásában. A felperesek szerint a MÁV tudatosan biztosított szerelvényeket ahhoz, hogy 1944 márciusa és októbere között 437 ezer magyar zsidót szállítsanak az auschwitzi gázkamrákba. Ezenkívül – állításuk szerint – a MÁV megfosztotta az áldozatokat értékeiktől. A követelt kártérítés összege egyelőre nincs megszabva, az azonban végül több tíz millió dolláros is lehet.
Chicagóban korábban két hasonló eljárás is indult: holokauszt-túlélők és hozzátartozóik egy csoportja a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) és a Magyar Államvasutakkal szemben indított pert különböző, holokauszttal kapcsolatos jogcímeken. Ezeket azonban idén augusztusban elutasította a chicagói körzeti bíróság, döntését azzal indokolva, hogy a felperesek nem tudták bizonyítani, ügyükben Magyarországon nem állnak rendelkezésre megfelelő jogorvoslati lehetőségek, vagy már kimerítették azokat. A bíróság nem értett egyet a felperesek azon érveivel, hogy a magyar bírósági rendszer nem független vagy ne biztosítaná a tisztességes eljárást, megjegyezve azt is, hogy a felperesi érvek „puszta spekulációra és azon alap nélküli félelmekre épülnek, amelyek szerint a magyar bírósági rendszer nem tudna számukra fair eljárást biztosítani” – közölte korábban a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.
Győr Ágnes
Részletek a Magyar Nemzet keddi számában.