Mohácsi államtitkokat ismer?

Mohácsi Viktória szerint államtitkot sértene, ha beszélne arról, hogy miért kért menekültstátust Kanadában.

Magyar Nemzet
2013. 09. 26. 2:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt európai parlamenti képviselő a Magyar Nemzet érdeklődésére azonban utalt arra, hogy döntésében szerepet játszhatott az, ahogyan a magyar hatóságok a romagyilkossághoz viszonyultak. Kifejtette, a bűncselekmény-sorozat nyomozati anyagából csak néhány oldalt hoztak nyilvánosságra, a lényegi információk pedig továbbra is államtitoknak minősülnek.

Mohácsi a kanadai köztelevíziónak 2012 végén egy riportban nyilatkozott arról, hogy az előző szocialista kormány úgy döntött, azért titkol el a romagyilkosságokkal összefüggő információkat, hogy ne derüljön fény a bűncselekményekhez fűződő politikai szálakra.

Bár az ügyben első fokon már ítéletet hirdettek, a romagyilkosságok körül még rengeteg tisztázatlan részlet van. Nem lehet tudni, hogy miért állították le a későbbi elkövetők titkosszolgálati megfigyelését akkor, amikor fegyverbeszerzésbe kezdtek. Kérdés, hogy miért váltották le azt a nemzetbiztonsági tisztet, aki hiába kezdeményezte feletteseinél a további adatgyűjtést. A halálbrigád legalább egy segítőjének kiléte is rejtély egyelőre, azé, aki valószínűsíthetően részt vett a besenyszögi fegyverrablásban.

A Magyar Nemzet megtudta, már jóval a rajtaütés előtt gyanús alakok jelentek meg azon a szórakozóhelyen, ahol elkapták a hat ember életét követelő, romák elleni gyilkosságsorozat vádlottjait. A letartóztatások előtti időszakban gyakran látogatást tett például a Perényi 1 elnevezésű bárban egy férfi, aki fekete gitártokkal érkezett és távozott, pedig nem tartozott a klubban fellépő zenészek közé. Az illető egy szép, fehér autóval hajtott több alkalommal a szórakozóhely elé, ezért többen is felfigyeltek rá. Közvetlenül a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) akciója előtt egy ismeretlen társaság is szórakozott a Perényi 1 emeletén lévő karaoke-bárban. A dolgozók úgy vélik, a nemzetbiztonság emberei vagy civil rendőrök lehettek, akik előzetesen felmérték a terepet.

A kommandósok 2009. augusztus 21-én szállták meg a Perényi 1-et. Ezelőtt azonban festést is tartottak a debreceni klubban, átalakították, alternatív művészekkel festették ki a helyet. Az átépítés során hozhatták létre azt a kis rejtett helyiséget, ahol később a hatóságok fegyvereket találtak. A lap forrásai szerint a rajtaütéskor is sok megmagyarázhatatlan dolog történt, eltűntek például az alkalmi munkavállalók iratai és az aznapi, mintegy félmilliós bevétel is. A környéken lévő múzeum biztonsági kameráit pedig kikapcsoltatták.

A bár tulajdonosa a különleges rendőri egységek akciójának hírére a helyszínre érkezett, de a művelet irányítója elküldte, miközben az ügy negyedrendű vádlottja, Csontos István, a katonai elhárítás egykori titkos kapcsolata szintén elmehetett a helyszínről. Ő később önként visszatért, hogy feladja magát. Vele kapcsolatban a napokban érdekes információkról számolt be Pető Zsolt, a romagyilkosságok néven elhíresült ügy harmadrendű vádlottja a Hír TV-ben. Pető szerint minden állítás, amely alapján őt gyilkosnak tartják, főként Csontos vallomásain alapul, de semmi köze sincs a valósághoz.

Pető beszélt arról is, hogy semmilyen fegyverrablásban nem vett részt. A vád szerint ugyanis a gyilkos fegyverek egy része egy Besenyszögön elkövetett rablásból származik. Ezt a bűncselekményt négy személy követhette el, de a mai napig nem tisztázott, hogy ki lehetett az első-, a másod- és a harmadrendű vádlottak mellett a negyedik fegyverrabló.

Pintér Sándor belügyminiszter a Népszabadságnak adott interjújában ezzel kapcsolatban megerősítette azt a korábban már ismert hírt, hogy nyomozás folyik a fegyverrablás feltételezett negyedik résztvevője után. Azt is tisztázni szeretnék, hogy milyen hibákat követhettek el a titkosszolgálatok, illetve a nyomozó hatóságok a felderítés közben, és hogy megelőzhetők lettek volna-e a gyilkosságok. A vizsgálatra külön szakértői csoportot is létrehoztak a Terrorelhárítási Központon belül. Ez a csoport választ kaphat arra, hogy mikor, mit, és kinek jelentett Csontos, a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) volt biztonsági kapcsolata, milyen feladatokkal bízták meg őt.

Csontost 2003-ban vette szerződéses állományba a honvédség, 2004-től pedig a KBH-nak is dolgozott. Feladata az volt, hogy „szkinhedeket” figyeljen meg. A hírek szerint ekkoriban kezdte el szorosabban figyelni, lehallgatni a polgári elhárítás (az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal) az első és másodrendű vádlottakat, Kiss Árpádot és testvérét, Kiss Istvánt szélsőséges nézeteik, kapcsolataik miatt. Csontos a romagyilkosságok első cselekményei óta betegállományban volt, majd beadta leszerelési kérelmét. A KBH kontingenséből azonban csak 2009 tavaszán törölték, amikor már a vád szerint közreműködött az egyik bűncselekményben. Az is kiderült, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda ekkoriban igazoltatta Csontost és társait.

Az eddig kiszivárgott adatok szerint 2008 tavaszán „keletkeztek információk” a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) Hajdú-Bihar megyei kirendeltségénél, hogy a Kiss testvérek és társaik fegyverek beszerzésével próbálkoznak. A debreceni NBH vezetője, H. Tibor a csoport megfigyelésének meghosszabbítását kérte. Az információ nagyjából akkor keletkezett, amikor a romagyilkosságok három vádlottja elrabolta Besenyszögön egy vadász eladásra meghirdetett puskáit. Az NBH budapesti központja azonban H. Tibor kérése ellenére leállította a lehallgatást. Ezzel közel egy időben indoklás nélkül visszavonták az NBH debreceni kirendeltségvezetőjének vezetői megbízását. A Magyar Nemzet információi szerint ennek oka az is lehetett, hogy H. Tibor nem értett egyet ezekkel az intézkedésekkel, a szélsőségesek lehallgatását ugyanis az is indokolta volna, hogy néhányan közülük feltűnő módon visszavonultak, és más telefonokat kezdtek el használni a magánbeszélgetéseikhez.

A Népszabadság egyébként megpróbálta hitelteleníteni a debreceni NBH volt vezetőjét, H. Tibort, azt állítva, hogy szoros, baráti kapcsolatot ápol Kósa Lajos debreceni polgármesterrel. Szerintük ennek köszönhető, hogy eltávolították, majd 2010-ben visszahelyezték a hivatalába. A Magyar Nemzet úgy tudja azonban, hogy H. Tibor csak néhányszor találkozott a politikussal, akkor is a helyi repülőtér és a menekülttábor ügyeiről egyeztettek. A szocialistákhoz közel álló Népszabadság azt is sugalmazza, hogy H. Tibor a menesztése idején az önkormányzatnál kapott volna munkát, de ezt eddig mindenki tagadta, és a lap nem mutatott be erről semmilyen bizonyítékot.

Pintér Sándor kijelentette: mindazon bűncselekményekre és azok elkövetőire utaló adatoknak a pontosítását, feldolgozását elvégezték, amelyekben még nem történt vádemelés. Nyílt és titkos eljárásokban igyekeznek minden kérdésre választ találni, és ahol fegyelmi vagy büntetőjogi felelősség felvetődik, meg fogják tenni a szükséges lépéseket. Ez azért is fontos lenne, mert az első-, másod- és harmadrendű vádlottakat első fokon már tényleges életfogytiglanra, Csontost pedig 13 évi fegyházra ítélték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.