A vasárnap esti első mandátumbecslések szerint akár abszolút többséget is szerezhet a győztes CDU–CSU a németországi parlamenti választáson. A német fővárosban tartózkodó Rogán Antal az MTI-nek hangsúlyozta: a CDU–CSU vasárnap történelmi győzelmet aratott a német újraegyesítés óta.
„Ennek megfelelően nagy öröm számunkra, hogy a CDU–CSU, tehát a német jobboldal a következő német kormánynak is meghatározó ereje marad” – mondta a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, emlékeztetve, hogy a CDU–CSU és a Fidesz is az európai szintű jobbközép politikai párt, az Európai Néppárt tagja.
Csak az Angela Merkel vezette konzervatívok győzelme a biztos a vasárnapi német választások után készült első eredménybecslések szerint. A konzervatív CDU–CSU pártszövetség abszolút többséget szerezhet a Bundestagban, a törvényhozás alsóházában, de nagykoalícióra is léphet a szociáldemokratákkal (SPD), és elméletileg a Zöldekkel is alakíthat kormányt.
A 20 óra körül készült becslések szerint a CDU–CSU a szavazatok 42,4-42,5 százalékát szerezte meg. Az ARD közszolgálati televízió megbízásából készült mandátumbecslés szerint a konzervatívoknak 302 képviselőjük lehet az 598 tagú Bundestagban. A ZDF vizsgálata szerint a Bundestag 606 tagú lehet, és az uniópártok 304 helyet szerezhetnek.
A 42 százalék körüli eredménnyel azért lehetséges az abszolút többség, mert rendkívül magas, nagyjából 15 százalékos a parlamenten kívül maradó pártokra adott szavazatok aránya, ami módosítja a Bundestagba bejutott pártok közötti erőviszonyokat.
A CDU–CSU csaknem 10 százalékponttal növelte támogatottságát a 2009-es választáson elért 33,8 százalékhoz képest. A konzervatív uniópártok a második világháború óta egyszer, 1957-ben szereztek abszolút többséget. Legutóbb 19 éve, 1994-ben értek el 40 százalék feletti eredményt.
„Szuper eredményt értünk el” – mondta Angela Merkel a CDU berlini székházában. Hozzátette: a konzervatívok felelősségteljesen járnak el, és csak a hivatalos előzetes végeredmény megjelenése után döntenek a következő lépésekről.