Óriási botrány készülődik Romániában

Már a jövő évi választási megmérettetésekre hangolnak a pártok Romániában, akár a kormányzó pártszövetség is széteshet.

Kovács András
2013. 09. 15. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Könnyen előfordulhat, hogy igazuk lesz azoknak, akik azt jósolták: a kétharmados többséggel kormányzó Szociálliberális Unió (USL) nem fogja megérni a 2016-os parlamenti választásokat. Jelen állás szerint ugyanis még az sem tűnik kizártnak, hogy már a jövőre esedékes európai parlamenti választások előtt végzetesen megromlik a viszony a szövetség két fő pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.

A koalíció kisebbik pártjának, a PNL-nek az elnöke, az USL közös államfőjelöltje, Crin Antonescu ugyanis elkezdte államfői kampányát a jövő év novembere-decembere környékén tartandó választásokra, és a jelek szerint már a jövő évi EP-választásokra is gyúr – amelyen a PSD és a PNL külön indul –, mert meglepő intenzitással kezdte koalíciós partnereit ütni, olvasható a Mensura Transylvanica legfrissebb elemzésében.

Az erdélyi politikaelemző központ szerint kampányának fő eleme az, hogy személy szerint ő mint államfőjelölt és pártja mint a jövő évi EP-választások egyik résztvevője az utcai tüntetések nyomán teljes mértékben ellenzi a verespataki ciános aranybánya-beruházást. Ezzel meglepte koalíciós partnerét, a PSD-elnök és miniszterelnök Victor Pontát, de a feketeleves még hátra volt: szeptember 10-én már egyenesen azzal vádolta meg a szociáldemokratákat, hogy tulajdonképpen támogatja a bányaprojektet. A kijelentés nyilatkozatcsörtét eredményezett, a PSD ugyanis nem hagyta magát, és jelezte: a bányanyitás jóváhagyásáról szóló törvénytervezetet a kormány minden tagja jóváhagyta, tehát a PNL-esek is.

Úgy látják, Antonescu meglepő taktikájának oka minden bizonnyal az, hogy szeretné saját és pártja imázsát annyira feljavítani, hogy a lehető legjobban szerepeljenek a jövő évi két választáson. „Ehhez azonban az szükséges, hogy némiképp eltávolodjon a PSD-től, amely amúgy is nagyobb súllyal vesz részt a kormányban.” Ráadásul Ponta tálcán kínálta neki ezt a lehetőséget, hiszen eddig minden témában ő szólalt meg a sajtóban, azt a látszatot keltve, mintha minden fontos ügyben az övé, és csakis az övé lenne az utolsó szó, ő az, aki a jelentős döntéseket meghozza – olvasható az elemzésben.

Az MT arra is felhívta a figyelmet, hogy a kormány szerkezetét is úgy alakították ki, hogy a PSD-nek kedvezzen: hiába kapták meg a liberálisok a pénzügyi és gazdasági tárcákat, ha olyan, szintén pénzügyi és gazdasági kérdésekkel, illetve nagyberuházásokkal foglalkozó minisztériumok is létrejöttek, amelyeket a PSD irányít és amelyek a PNL-es tárcák rovására gazdálkodnak a rendelkezésre álló költségvetési forrásokkal. Ezt egyébként a PNL-es miniszterek, különösen Varujan Vosganian gazdasági miniszter, többször is sérelmezték.

Antonescu tehát úgy döntött, hogy „kinn is vagyok, benn is vagyok” kampányt folytat: úgy tesz, mintha neki és pártjának vajmi kevés köze lenne a kormány szerencsétlenkedéseihez, illetve a kabinet által meghozott népszerűtlen döntésekhez – állítja a politikaelemző központ. Ezt ő maga fogalmazta meg, amikor – a szenátus elnökeként és egy több minisztériumot irányító párt első embereként – szemrebbenés nélkül kijelentette, hogy valójában ő az ellenzék vezére, írja az elemzőcég.

„Kérdéses persze, mennyire komoly ez a PSD-ellenes retorika, és mennyire beszélhetünk előre megbeszélt színjátékról.” Az mindenesetre tény, hogy Ponta és a PSD láthatóan meglepődött azon, milyen vehemensen támadt ellenük legfőbb szövetségesük – szerepel az elemzésben. Az MT szerint a PSD-ellenes kampány őszintesége mellett szólhat, hogy a PNL számára már eddig is meglehetős presztízsveszteséget jelentett, hogy összebútorozott egykori legfőbb ellenfelével, a posztkommunista PSD-vel: számos liberális szavazó bírálta ezért Antonescut.

Úgy látják, a kormányszereplés mindezért némileg kárpótolja a pártot, azonban ha csak másodhegedűsi szerepre kárhoztatják őket, akkor ez sem az igazi. A szövetséget ráadásul csupán a Traian Basescu elleni közös gyűlölet kovácsolta össze, az államfő mandátuma azonban jövőre lejár, új pártja támogatói bázisa pedig egyelőre nem körvonalazódik, tehát minden valószínűség szerint nem ő lesz a legfőbb ellenfél – hívta föl a figyelmet a Mensura Transylvanica.

Antonescu most mindenesetre igencsak keményen belekezdett – már az első menet kezdetét jelző gong után azonnal jókora gyomrost vitt be „szövetséges-ellenfelének”. Ha ez marad a forgatókönyv, és a kampány során a PNL különállását, a liberálisok és a PSD közötti szembenállást emelik ki hangsúlyosan, az könnyen olyan konfliktusokhoz vezethet a két párt között, amelyek végül az USL szakadását eredményezhetik – zárul az MT írása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.