A fenti csak egy azon „kimondhatatlan szörnyűségek” sorából, amiket a sztálinista állam munka- és átnevelőtáboraiban kell elszenvedniük az elítélteknek. A dokumentum kiemeli, hogy az éheztetések miatt gyakran rágcsálókat és hüllőket kénytelenek fogyasztani azok a gyermekek, akik ilyen táborokban születnek felmenőik bűnei miatt („kapcsolati törvény”). Ilyen rendszerellenes cselekedet lehet akár az is, hogy valaki egy külföldi szappanoperát néz – jelentette ki Michael Kirby, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának munkatársa, aki a vizsgálatot vezette.
Az ausztrál legfelsőbb bíróság volt tagja emellett felhívta a figyelmet egy japán lány eltűnésére. „Már sok üggyel volt dolgom a pályám során, de a Jokota házaspár története még az én szemembe is könnyeket csalt” – mondta. 13 éves lányuk az iskolából tartott hazafelé, amikor Kim Dzsong Un apjának megbízásából elrabolták, hogy kémet neveljenek belőle. A kommunista állam 2002-ben ismerte el, hogy összesen 13 japán fiatalt ragadott el hasonló céllal a 70-es, 80-as években, akik közül nyolcan életüket vesztették az ideológiai átnevelésben – írja a Reuters.
A feltárt ügyek egy nagyobb, emberiesség elleni bűntények sorát magába foglaló rendszer lenyomatai – hívta fel a figyelmet Kirby, hozzátéve, hogy a phenjani vezetés eddig semmit nem hozott fel saját védelmében.
Kína, Fehéroroszország és Szíria kiállt a sztálinista állam mellett, amely légből kapottnak titulálta a tanulmányt. Az észak-koreai diplomácia szerint ez egy újabb, az EU, Japán és az USA által tett kísérlet, hogy megdöntsék a rendszert. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy nem ez a jelentés fogja elhozni a demokráciát, hiszen a „szörnyűségek” feltárása mellett a dokumentum nem is tesz javaslatot a „cselekmények” felszámolására.