Rendkívüli ülés: indítványozzák Fico leváltását

Az indítvány aláírói egy állítólag gyanús állami felvásárlással indokolták kezdeményezésüket.

WL
2013. 09. 13. 9:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendkívüli ülés összehívásához szükséges, 56 képviselői aláírást tartalmazó indítványt az ellenzéki pártok képviselői pénteken délelőtt adták át Pavol Paska házelnöknek, akinek a házszabály értelmében egy héten belül össze kell hívnia a rendkívüli ülést.

Az indítvány aláírói azzal indokolták kezdeményezésüket, hogy a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) 49 százalékos részvénycsomagjának a múlt héten történt állami felvásárlása állítólag gyanús körülmények mellett történt, s az adásvételhez szükséges dokumentumokat a kormányhoz állítólag közel álló egyik befektetői csoport, a J and T pénzügyi társaság készítette elő.

Az ellenzéki kezdeményezés előzménye, hogy Pozsony szeptember 5-én felvásárolta az SPP anyavállalatának kisebbségi részvénycsomagját a cseh Energetikai és Ipari Holdingtól (EPH) a vállalat 59 millió eurós (megközelítőleg 17,7 milliárd forint) tartozásának átvállalásával. Mivel annak többségi részvénycsomagja már eddig is a szlovák állam tulajdonában volt, így a gázipari vállalat teljes állami ellenőrzés alá került. Robert Fico azzal indokolta a reprivatizációt, hogy a szlovák kormány azáltal lehetőséget szerzett arra, hogy ellenőrzése alatt tartsa a gázárakat. A tranzakciót, annak állítólagosan előnytelen volta miatt, egész sor kritika érte az ellenzék részéről, s az üzlet előnyösségét gazdasági elemzők is kétségbe vonták, mondván: az állam az SPP veszteséget termelő anyavállalatát vásárolta fel.

Az ellenzék közös, Robert Fico visszahívását irányzó indítványának megfogalmazására azt követően került sor, hogy egy a pozsonyi törvényhozás ellenzéki frakcióiból kilépett képviselők által alakított párt, az Új többség - Megegyezés (Nová Vacsina - Dohoda) képviselői a napokban olyan információkat hoztak nyilvánosságra melyek szerint a részvénycsomag állami felvásárlása során készült és ahhoz szükséges kormányzati dokumentumokat a J and T pénzügyi társaság készítette elő. Az ezzel kapcsolatos vádakat Tomás Malatinsky szlovák gazdasági miniszter azzal utasította el, hogy az elektronikus dokumentumokba úgy került a J and T Investment Advisors névjegye, hogy azok kidolgozása során a dokumentum előzetes verzióját véleményezés céljából elküldték a cégnek.

A cseh Energetikai és Ipari Holding, amelytől a szlovák kormány felvásárolta az SPP anyavállalatának kisebbségi részvénycsomagját, 2009-ben alakult és jelenleg több mint 20 energetikai céget birtokol. Részvényeinek 44,4 százaléka a PPF pénzügyi csoport kezében van, amelynek többségi tulajdonosa a Forbes magazin által 9,2 milliárdos vagyonnal a leggazdagabb csehnek megjelölt Petr Kellner. Az EPH-ban 37 százalékos érdekeltségekkel rendelkezik még a J and T befektetési csoport egyik résztulajdonosa, Patrik Tkác, valamint a korábban a J and T-nek dolgozó cseh vállalkozó, Daniel Kretinsky is, aki a cég fennmaradó részvényeit és a vállalat menedzseri ellenőrzését tartja kézben.

Az ellenzék indítványa alapján várhatóan a jövő hét folyamán összehívásra kerülő rendkívüli parlamenti ülés során, tekintettel a kormánypárt jelentős többségére (az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) 83 mandátummal rendelkezik a 150 fős pozsonyi parlamentben), legfeljebb heves vitára van, a kormányfő leváltására azonban nincs kilátás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.