„Általánosságban elmondhatom, hogy a történelem során bármely emberiesség elleni bűntett, beleértve a nácik által elkövetett bűncselekményeket a zsidók ellen, helytelen és elítélendő” – mondta az iráni államfő a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva. Hozzátette, hogy a holokauszt méreteit a történészeknek kell megítélni.
Az iráni elnök jelenleg New Yorkban tartózkodik, és a CNN által szerdán közölt interjú előtt felszólalt az ENSZ Közgyűlésében.
A mérsékeltnek tartott Haszan Róháni szavai jelentős változást jeleznek elődje, Mahmúd Ahmadinezsád holokauszttal kapcsolatos nézeteihez képest. Ahmadinezsád számos alkalommal vitatta a vészkorszak megtörténtét, illetve méreteit, és „rákos fekélyként” beszélt Izraelről, valamint követelte, hogy a zsidó államot „radírozzák le” a térképről.
Amikor Róháni helyi idő szerint kedden felszólalt az ENSZ Közgyűlésének 68. ülésszakán, az izraeli küldöttség kivonult az ülésteremből, akárcsak a korábbi években, amikor a mikrofonhoz lépett Ahmadinezsád. Róháni felszólalása azonban merőben különbözött Ahmadinezsád kirohanásszerű szónoklataitól, elemzők szerint beszéde hangnemben és tartalmilag egyaránt mérsékeltebb és békülékenyebb volt.
Ezt jelzi többek között az is, hogy a néhány hónapja megválasztott elnök újévi üdvözletet is küldött Tel-Avivnak.
Róháni kijelentette, hogy a nukleáris és más tömegpusztító fegyvereknek nincs helyük Irán biztonsági és védelmi doktrínájában. Közölte azt is, hogy kormánya bizonyos feltételek mellett kész haladéktalanul „határidőhöz kötött és eredményorientált” tárgyalásokat kezdeni a vitatott iráni nukleáris programról.
Hangsúlyozta, hogy Teherán kész létrehozni egy keretet az Egyesült Államokkal fennálló nézeteltérések rendezésére, és nem törekszik a két ország közötti feszültségek kiélezésére. Mint mondta, figyelemmel hallgatta meg Barack Obama elnöknek az ENSZ-közgyűlés pódiumáról kedden elmondott beszédét, és reményét fejezte ki, Amerika „tartózkodni fog attól, hogy kövesse a háborúpárti nyomásgyakorló csoportok rövidlátó érdekeit".
Róháni ugyanakkor a nap folyamán nem élt a lehetősséggel, hogy személyesen találkozzon Obamával. Amerikai hivatalos források szerint az irániaknak hivatalos és privát csatornákon is felajánlották a nem hivatalos megbeszélés lehetőségét, de számukra annak elfogadása túlságosan „bonyolult" lett volna.
Egy névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselő szerint a teheráni döntéshozó mechanizmusban az Egyesült Államokat a többi nyugati országtól eltérő módon kezelik.
Az Egyesült Államok és a többi nyugati ország azzal vádolja Iránt, hogy nukleáris fegyver kifejlesztésére törekszik.