Róháni már nem tagadja a holokausztot

Haszan Róháni iráni elnök elismerte szerdán, hogy a holokauszt „történelmi tény”, a nácik elítélendő bűnténye volt a zsidók ellen.

GB
2013. 09. 25. 4:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Általánosságban elmondhatom, hogy a történelem során bármely emberiesség elleni bűntett, beleértve a nácik által elkövetett bűncselekményeket a zsidók ellen, helytelen és elítélendő” – mondta az iráni államfő a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva. Hozzátette, hogy a holokauszt méreteit a történészeknek kell megítélni.

Az iráni elnök jelenleg New Yorkban tartózkodik, és a CNN által szerdán közölt interjú előtt felszólalt az ENSZ Közgyűlésében.

A mérsékeltnek tartott Haszan Róháni szavai jelentős változást jeleznek elődje, Mahmúd Ahmadinezsád holokauszttal kapcsolatos nézeteihez képest. Ahmadinezsád számos alkalommal vitatta a vészkorszak megtörténtét, illetve méreteit, és „rákos fekélyként” beszélt Izraelről, valamint követelte, hogy a zsidó államot „radírozzák le” a térképről.

Amikor Róháni helyi idő szerint kedden felszólalt az ENSZ Közgyűlésének 68. ülésszakán, az izraeli küldöttség kivonult az ülésteremből, akárcsak a korábbi években, amikor a mikrofonhoz lépett Ahmadinezsád. Róháni felszólalása azonban merőben különbözött Ahmadinezsád kirohanásszerű szónoklataitól, elemzők szerint beszéde hangnemben és tartalmilag egyaránt mérsékeltebb és békülékenyebb volt.

Ezt jelzi többek között az is, hogy a néhány hónapja megválasztott elnök újévi üdvözletet is küldött Tel-Avivnak.

Róháni kijelentette, hogy a nukleáris és más tömegpusztító fegyvereknek nincs helyük Irán biztonsági és védelmi doktrínájában. Közölte azt is, hogy kormánya bizonyos feltételek mellett kész haladéktalanul „határidőhöz kötött és eredményorientált” tárgyalásokat kezdeni a vitatott iráni nukleáris programról.

Hangsúlyozta, hogy Teherán kész létrehozni egy keretet az Egyesült Államokkal fennálló nézeteltérések rendezésére, és nem törekszik a két ország közötti feszültségek kiélezésére. Mint mondta, figyelemmel hallgatta meg Barack Obama elnöknek az ENSZ-közgyűlés pódiumáról kedden elmondott beszédét, és reményét fejezte ki, Amerika „tartózkodni fog attól, hogy kövesse a háborúpárti nyomásgyakorló csoportok rövidlátó érdekeit".

Róháni ugyanakkor a nap folyamán nem élt a lehetősséggel, hogy személyesen találkozzon Obamával. Amerikai hivatalos források szerint az irániaknak hivatalos és privát csatornákon is felajánlották a nem hivatalos megbeszélés lehetőségét, de számukra annak elfogadása túlságosan „bonyolult" lett volna.

Egy névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselő szerint a teheráni döntéshozó mechanizmusban az Egyesült Államokat a többi nyugati országtól eltérő módon kezelik.

Az Egyesült Államok és a többi nyugati ország azzal vádolja Iránt, hogy nukleáris fegyver kifejlesztésére törekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.