Szlovéniában nem téma az IMF-hitel-felvétel

A szlovén gazdaság strukturális fejlesztését elősegítő programokban nincs szó egy esetleges IMF-hitelről.

Magyar Nemzet
2013. 09. 19. 1:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A ciprusi bankrendszer idei áprilisi összeomlása idején a nemzetközi sajtó sokat cikkezett arról, hogy Szlovénia lehet az euróválság következő áldozata. Az akkor nem sokkal korábban hivatalba lépő, Alenka Bratusek vezette kormány többek között a közszférát és állami tulajdonban lévő vállalatok privatizálását érintő strukturális reformokat helyezett kilátásba. Hogyan halad ez az akkor megkezdett folyamat? Milyen konkrét lépéseket tett ez ügyben Szlovénia?
– Fontos stratégiai lépéseket tettünk, amelyek első számú üzenete, hogy képesek vagyunk mi magunk megoldani ezeket a strukturális átalakításokat. Épp ezért minket nem lehet összehasonlítani Ciprussal. Rendkívül erős a szlovén export, ez pedig garanciát ad arra, hogy saját magunk tudjuk kezelni gazdasági helyzetünket. Nálunk a legnagyobb gondot az jelentette, hogy 2004 és 2008 között nagyon eladósodtak a vállalatok, a bankok pedig a külső tartozásaikat lényegesen csökkentették. Ennek az volt a következménye, hogy kevésbé tudták finanszírozni a gazdaságunkat. A jelenlegi programok azt célozzák, hogy ezeket az adósságokat házon belül tudjuk orvosolni. A költségvetésben újabb lehetőségeket kerestünk erre, például megemeltük az áfa mértékét, és csökkentettük a közkiadásokat. Komoly, a jövő évi költségvetést is érintő vita folyik arról, mennyire lehet még terhelni adókkal a lakosságot, illetve a vállalatokat. Módosítottuk az alkotmányt azzal a céllal, hogy ne lehessen népszavazással megakadályozni olyan törvényeket, amelyeknek költségvetési következményük van. Ezzel összhangban 2015-ig egyensúlyba hozzuk a költségvetést. Így visszanyerhetjük a pénzügyi intézetek bizalmát is.

– Szlovéniában nemcsak a politika, hanem az állampolgárok szintjén is egyfajta berzenkedés érezhető egy esetleges IMF-hitellel szemben. Az előbb elmondottak akkor azt jelentik, Ljubljana nem tervezi jövőbeni IMF-hitel-felvételt? Ha pedig mégis, akkor az milyen irányba terelhetné a gazdaságot?
– A téma nem jött szóba.

– A térségi együttműködésről szólva Szlovéniának milyen tervei vannak a Nyugat-Balkán uniós integrációjának tekintetében? Különösen a horvát csatlakozást követően, amelyre épp a 2011-es magyar uniós elnökség alatt tettek pontot.
– Szlovénia is sokat tett azért, hogy Horvátország beléphetett az Európai Unióba; ez kulcsfontosságú kérdés volt a Nyugat-Balkán helyzetének rendezése végett. Ezen túl Magyarországhoz hasonlóan támogatjuk a térség többi államának csatlakozását is, ez a folyamat nem állhat le. Fontos számunkra a szlovén–magyar– horvát együttműködés, ugyanis ezen a területen is közös politikát folytathatunk, közös álláspontokat alakíthatunk ki.

– Kicsit tágabban nézve a régiót, Ljubljana milyen, a közép-európai együttműködést érintő, például a visegrádi négyekkel vagy akár Magyarországgal közös programokban érdekelt?
– Szlovénia és Magyarország gazdasági kapcsolatai évek óta nagyon sikeresek. Itt elsősorban a koperi kikötő jelentőségét szeretném hangsúlyozni, ahol még óriási kihasználatlan kapacitások vannak. Ugyancsak fontos megemlíteni a vasúti hálózat korszerűsítését. Célunk tehát a gazdasági kapcsolat további szélesítése, amely érinti természetesen a visegrádi négyek országait. Fontos az is, hogy ezzel erősödik a térség érdekérvényesítő ereje az Európai Unión belül. Idetartoznak még a régióban élő kisebbségek együttműködési lehetőségei, hogy őket is minél jobban be tudjuk vonni ezekbe a folyamatokba. Szintén fontos az EU Duna-stratégiája, az ebben rejlő, a régió fejlődését segítő lehetőségek.

Balogh Roland

A teljes cikket a csütörtöki Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.