Uhuru Kenyatta kenyai elnök szombat este televíziós beszédben jelentette be, hogy az as-Sabab szomáliai iszlamista lázadószervezet által egy nairobi bevásárlóközpont ellen végrehajtott támadásban legkevesebb 39 ember vesztette életét és több mint 150 a sebesültek száma. Vasárnap délután már az a hír jelent meg a belügyminiszter közlése alapján, hogy legalább 59 halálos áldozata és 175 sebesültje van az incidensnek. A bevásárlóközpontból eddig több mint ezer embert sikerült kimenekíteni, ugyan akkor 10 vagy 15 merénylő még mindig bent van.
Közben a francia hírügynökséggel a kenyai biztonsági erők képviselője azt közölte, izraeli különleges egység hatolt be vasárnap a nairobi bevásárlóközpontba, hogy kiszabadítsa az iszlamisták fogságában lévő túszokat.
A brit Reuters hírügynökség viszont arról számolt be, hogy „izraeli tanácsadók” segítik a kenyai hatóságokat a túszdráma sikeres befejezésében. „Izraeli tanácsadók közreműködnek a (túszejtőkkel folyó) tárgyalások stratégiájának kidolgozásában, de egyetlen izraeli sem vesz részt egy esetleges rajtaütési műveletben” – mondta a brit hírügynökség tudósítójának egy neve elhallgatását kérő kenyai forrás.
A párizsi Elysée palota korábbi bejelentése szerint az áldozatok között két francia állampolgár is van. Londonban William Hague külügyminiszter annyit közölt, hogy a támadásban brit állampolgárok is életüket vesztették. Pontos számot a miniszter nem mondott. Az amerikai külügyminisztérium pedig azt jelentette be, hogy a sebesültek között több amerikai állampolgár is van.
Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel kapcsolatban álló as-Sabab szomáliai iszlamista lázadószervezet szombaton este Twitter-üzenetben jelentette be, hogy „harcosai” hatoltak be a bevásárlóközpontba, ahol megöltek „több mint 100 kenyai hitetlent”. A közlemény szerint az akció megtorlás azért, hogy a Szomáliával szomszédos Kenya csapatai ellenük avatkoznak be a szomáliai polgárháborúba, immár két éve.
Kenyatta elnök televíziós beszédében azt közölte, hogy a támadásban „nagyon közeli családtagjai” is életüket vesztették. „Legyőzzük a terrorizmust” – hangoztatta az elnök, aki szerint a támadás célja a kenyai nemzet megfélemlítése és megosztása volt. Hasszán Sejk Mohamud szomáliai elnök is részvétét fejezte ki a kenyai kormánynak a történtek miatt. Az elnök elítélte a terrortámadást, és támogatást ígért Kenyának a radikális iszlamisták elleni harcban.
A nairobi Westgate Mall nevű bevásárlóközpont elleni a legjelentősebb terrortámadás volt Kenyában 1998 óta, amikor az al-Kaida terrorszervezet felrobbantotta az ottani amerikai nagykövetséget, kioltva több mint kétszáz ember életét.
A kenyai kormány vasárnap reggel arról tájékoztatta a médiát, hogy ismeretlen számú túsz van még mindig az as-Sabab szomáliai iszlamista fegyvereseinek fogságában Elmondásuk szerint a túszokat a bevásárlóközpont különböző részein tartják fogva. A létesítmény központi részét már megtisztították a fegyveresektől.
Közben az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elítélte a nairobi terrortámadást vasárnapra virradóra és hazánkban a Külügyminisztérium is közleményt adott ki, amiben az áll, hogy Magyarország kormánya megdöbbenéssel értesült a Nairobiban 2013. szeptember 21-én elkövetett, embertelen, számos ártatlan áldozatot követelő támadásról.
Jóllehet a bevásárlóközpontban brutálisan végrehajtott fegyveres cselekménysorozat körülményei egyelőre tisztázatlanok, annak magyarázataként nem fogadható el semmiféle indok – írják. Magyarország kormánya együttérzéséről biztosítja az elhunytak hozzátartozóit, a sebesülteknek mielőbbi és teljes felépülést kíván. A magyar nép szolidáris Kenya lakosságával, és reméli, hogy a szörnyű tett által a társadalmon ütött sebek begyógyulnak – tették hozzá.
A Külügyminisztérium nem tud arról, hogy lennének magyar áldozatai a szombati nairobi terrortámadásnak – közölte a minisztérium sajtófőosztályának vezetője vasárnap az MTI-vel. Kaleta Gábor azt mondta, életvitel-szerűen húsz magyar állampolgár tartózkodik Kenyában, néhány regisztrált turistáról is tudnak, de magyar áldozatról nem. Az osztályvezető hangsúlyozta, Magyarország elítéli a terrorizmus minden formáját, köztük a nairobi merényletet is.