Belgium azon kevés országok egyike, ahol nemcsak a passzív eutanázia törvényes, hanem az aktív is, vagyis azok a gyógyíthatatlan, fájdalmaktól szenvedő betegek, akiknek nincs esélyük a gyógyulásra, kérhetik, hogy orvosuk, szigorú szabályok betartásával, segítse a halálba őket. Jelenleg ez a jog csak a szabad belátással rendelkező felnőtteket illeti meg.
A döntésképes gyerekek eutanáziához való jogáról már a belga politikai pártok között is konszenzus van kialakulóban.
Ráadásul a felmérés szerint a belgák 38 százaléka teljes mértékben, 36 százaléka pedig inkább egyetért azzal, hogy azokat a gyermekeket is halálba segíthessék az orvosok, akik már nincsenek olyan állapotban, hogy maguk döntsenek erről, vagy mert kómában vannak, vagy mert hosszan tartó vegetatív állapotba kerültek. Az ezt teljes mértékben ellenzők aránya 6 százalék a teljes népesség körében, 8 százalék pedig inkább nem támogatná.
A felmérés során a demens nagykorúak halálhoz való jogáról is megkérdezték az embereket. Az ezt teljes mértékben vagy inkább támogatók aránya csaknem 80 százalék. Itt a lap arra is kitér, hogy azok is választhatnák az élet helyett a halált, akik például már nem bírják elviselni az Alzheimer-kór megpróbáltatásait, ha ezzel két különböző orvos is egyetért, közülük az egyiknek a betegség specialistájának kell lennie.
Európában Belgiumon kívül csak két országban, Hollandiában és Svájcban engedélyezik az eutanáziát.
Idén júliusban az OVB hitelesítette azt a népi kezdeményezést, amely lényegében az eutanázia lehetőségét teremtené meg orvosi részvétellel. A kérdés úgy szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a gyógyíthatatlan halálos betegségben szenvedő felnőtt korúak orvosi segítséggel vethessenek véget az életüknek?” A népi kezdeményezésekhez ötvenezer érvényes aláírás kell, ez azonban csak napirendre vételre kötelezi a parlamentet, a kérdésnek megfelelő döntésre már nem.
A Magyar Orvosi Kamara nem támogatja az aktív eutanázia engedélyezéséről szóló népi kezdeményezést. Éger István kamarai elnök szerint a beteg halálba segítése gyilkosság lenne. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy a beteg saját maga jogszerűen mondhat le a kezelésről.