„Banánköztársasághoz illő”, ami Amerikában történik

Megtörtént, amire majd két évtizede nem volt példa: a kongresszus tehetetlensége miatt leállt az amerikai kormány gépezete. A kérdés most az, ki tehet róla.

Kovács N. László
2013. 10. 02. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régen, amikor még nem akarta megfojtani egymást az elnök, a szenátus és a képviselőház, az amerikai szövetségi állam működését éves költségvetések szabályozták: 1976 és 2010 között csupán három évben nem sikerült ilyet elfogadni. Három éve azonban olyan szinten elmérgesedtek a politikai ellentétek, hogy a kongresszus csak utolsó pillanatban elfogadott, általában egy-két hónapra szóló ideiglenes döntésekkel tartotta mozgásban az állam gépezetét. 2013-ra oda jutottunk, hogy már ez sem működik: a republikánus vezetésű alsóház és a demokrata felsőház a következő, hat hétre szóló finanszírozási rendelkezésben sem tudott megegyezni.

 

 

A konfliktus oka a 2008-ban elfogadott egészségügyi reform, ismert nevén Obamacare, hivatalosan a megfizethető egészségről szóló törvény. Október 1-jével elérkezett a 2014-es költségvetési év, és életbe léptek a reform által létrehozott, kormányzat által működtetett „piacok” is, ahol azok, akiknek nincs, most kedvezőbb árú biztosítást vásárolhatnak. Obama szerint ezzel élesedni fog a verseny és több ember juthat ellátáshoz, a konzervatívok viszont túlzott állami beavatkozásnak, sarkítva a „szocializmus” eljövetelének tartják az ilyen szintű kormányzati szerepvállalást az egészségügyben. Ebből a szempontból „kapóra jött” az újabb finanszírozási vita: a republikánusok az Obamacare-t egy évre elhalasztó rendeletet szőttek a költségvetési törvény szövegébe, amit a szenátus tárgyalás nélkül visszadobott. A két fél nem tudott megegyezni, így kedden elkezdődött a kormányzati leállás – és az egymásra mutogatás is.

Az elnök és kollégái természetesen a lehető legelítélőbben nyilatkoztak az ellenzékről. „Kérjük a republikánusokat, azonnal nyissák meg a kormányzatot, fejezzék be ideológiai keresztes hadjáratukat. A leállással amerikaiaknak ártanak” – fogalmazott Obama. „Ezzel elérkeztünk a banánköztársaságok szintjére, az anarchisták győztek” – nyilatkozta Harry Reid szenátusi frakcióvezető. Hasonlóan vélekednek a baloldali lapok is. Joe Nocera, a The New York Times publicistája úgy látja, a republikánus párt felett végleg átvették az uralmat a szélsőségesek, akik akkor is hajlandók elmenni a végsőkig, ha azzal semmit nem érnek el – az Obamacare-t ugyanis külön kivetett adók fedezik, ezért a leállás a „piacokat” nem is érinti. „Eddig 43 alkalommal szavazták meg a törvény eltörlését. Mit is szoktak mondani? Őrült vagy, ha újra és újra ugyanazt csinálod, de azt várod, hogy mindig más lesz az eredmény” – írja Nocera. A The Washington Post vezércikke is a „felelőtlen, arrogáns” republikánusokat ostorozza, akik „fontosabbnak tartják, hogy egy eleve halott törvénnyel pózoljanak”, mint 800 ezer amerikai munkás sorsát – persze, ők így is, úgy is megkapják a fizetésüket.

A konzervatívok ugyanakkor teljesen másként látják a helyzetet. Ők az igazukért küzdenek – és választóik akaratáért. „Egyszerűen ez az egyetlen helyes út – erősködött Steve King iowai republikánus, amikor a leállásról kérdezték. – Egy pár hetet túl tudunk élni kormányzat nélkül, de az Obamacare hatásaiba végleg belerokkannánk.” Hasonlóan vélekedik a National Review is. A program nem csak az így is egekbe szökő államadósságot és az amerikai polgárok pénztárcáját fogja tovább terhelni, de árt a versenynek, és lábbal tiporja a vallásszabadságot is (a keresztény intézmények is kötelesek lesznek például terhességmegelőzési támogatást nyújtani alkalmazottaiknak). „Most kell lecsapni az egészségügyi törvényre, amíg nem késő” – sürget a konzervatív lap.

A republikánus vezetők eközben egy üres tárgyalóasztalnál fotóztatták magukat a Capitoliumon. „A problémáinkat tárgyalásokkal lehet megoldani. De amint látják, senki nem ül a másik oldalon” – fogalmazott Eric Cantor alsóházi konzervatív vezető. „Ezt a leállást senki nem akarta, csak a demokraták, akik még csak megvitatni sem voltak hajlandók a Ház javaslatát” – mutatott rá Mitch McConnell felsőházi republikánus frakcióvezető. Kérdéses azonban, hogy ezt a választók is így fogják-e látni. Egy friss felmérés szerint a megkérdezettek 72 százaléka helytelennek tartja az egészségügyi törvény miatt kikényszerített kormányzati leállást, 74 százalékuk pedig elégedetlen a kongresszusi republikánusok munkájával. Douglas E. Schoen, a Fox News publicistája is úgy véli, makacsságukkal a konzervatívok ütőkártyát adtak a megérdemelten népszerűtlen Obama kezébe. „Valóban fontos az Obamacare elleni küzdelem, de így nem éri meg. A választók a republikánusokat fogják okolni a leállás által okozott problémákért, Washington működésképtelenségéért és a pozitív ötletek hiányáért, ez pedig könnyen visszaüthet a jövő évi választásokon” – magyarázza Schoen.

(The New York Times, nytimes.com, The Washington Post, washingtonpost.com, CNN, cnn.com, Fox News, foxnews.com, National Review, nationalreview.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.