Bármikor szétrobbanhat a kétharmados többség

Robbanásközeli állapotban van a Romániát vezető kétharmados szociálliberális szövetség.

Kovács András
2013. 10. 13. 10:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is magabiztosan vezet a kormányzó Szociálliberális Szövetség Romániában, mivel egy most vasárnapi választáson a voksok 57,5 százalékát szerezné meg. Az INSCOP Research szeptember 10. és 17. között végzett felmérésének eredményei szerint a Demokrata-Liberális Párt (PDL) 15,5 százalékot kapna, a Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) támogatottsága pedig 6,6 százalékos. Az RMDSZ 5,3 százalékon áll.

Szomszédunkban alapvetően alakíthatja át a belpolitikai csatározásokat, hogy megváltoztak az erőviszonyok a parlamentben: Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök pártja már a liberális szövetségesek nélkül is többséget alkothat a törvényhozásban. Ezt a többséget az RMDSZ, valamint a kisebbségi képviselők és függetlenek támogatásával érheti el – derült ki abból az összesítésből, amelyet a frakciók létszámáról közölt szerdán az Agerpres hírügynökség.

A román parlamentben a decemberi választások után is folytatódott a képviselők és szenátorok migrációja: ősszel már több tucatnyi törvényhozó más frakcióban ült, mint ahol a tavaszi ülésszakot kezdte. A legnagyobb veszteséget a populista Dan Diaconescu Néppárt szenvedte el, amely törvényhozóinak több mint egyharmadát veszítette el: képviselőinek és szenátorainak létszáma 68-ról 42-re csökkent.

A szociáldemokraták (PSD) szenátusi frakciója közben hat, képviselőházi csoportja pedig öt fővel gyarapodott. A jelenleg ellenzékben lévő Romániai Magyar Demokrata Szövetség egy törvényhozót veszített Olosz Gergely háromszéki szenátor lemondása miatt.

Több honatya bebörtönzése, illetve lemondása miatt a román parlament létszáma nyolc fővel csökkent, a megüresedett helyekre pedig azóta sem írtak ki időközi választásokat.

Ponta, az USL szociáldemokrata és Crin Antonescu, a szövetség liberális társelnöke egyre gyakrabban bírálja egymást: egyebek között a verespataki bányaprojekt miatt különböztek össze. A két párt külön indul a jövő évi európai parlamenti választásokon, de – az USL alapokmánya szerint – közös elnökjelöltet kellene támogasson a 2014-es őszi államfőválasztáson, Crin Antonescu személyében.

Egyébként az INSCOP azt is felmérte, hogy ha az USL külön indul 2014-ben, akkor hogyan alakulnának az erőviszonyok. A PSD 39,1 százalékkal vezet a PNL 20,6 és a PDL 14,8 százaléka előtt. A PPDD 6,6 százalékot kapna, az RMDSZ a voksok 5,1 százalékát gyűjtené be. A liberálisok abban az esetben, ha kilépnének a közeljövőben a koalícióból, minden bizonnyal ellenzéki pozícióból képesek lennének növelni a támogatottságukat, de ez a taktika roppant veszélyeket rejt magában.

A 2014-es elnökválasztás kapcsán még nagyobb a zavar, mivel Antonescu 19,8, Victor Ponta pedig 19,6 százalékot szerezne egy mostani voksoláson. A roppant kiegyenlített erőviszonyok azt is eredményezhetik, hogy a felek inkább külön indulnak, ami csak a feszültséget növelné a kormányzaton belül, és tovább mélyítené a gazdasági válságot. Egyébként az intenzív parlamenti migrációt és a kormányszövetségben egyre élesebben megnyilatkozó feszültségeket a román sajtó az USL szétesésének előjeleként értékelte. A Gandul elemzése szerint nem az a kérdés, hogy felbomlik-e az USL, hanem az, hogy mikor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.