Formálódik a Horvátország nélküli „új Jugoszlávia”

Brüsszeli elvárásoknak is megfelel a montenegrói kormány „új Jugoszláviára” irányuló terve.

BuL
2013. 10. 10. 13:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A montenegrói külügyminiszter néhány hete ismertette tervét, amelynek célja a nyugat-balkáni országok kapcsolatainak fejlesztése és a közös európai integráció. Igor Luksic külügyminiszter szerint Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Koszovó, Macedónia és Szerbia egyebek mellett közös parlamentet is alakítana.

Varga László, a szerbiai parlament integrációs bizottságának elnökhelyettese a Danasnak azt mondta, hogy a montenegrói javaslat nem teljesen újszerű, nagyrészt az észak-európai országok együttműködésének ötletén alapul.

„A régió országainak képviselői korábban is gondolkodtak hasonló kérdéseken. Kétségtelenül létezik az együttműködés erősítésére vonatkozó igény, főleg a rendőrség tekintetében, mert így könnyebben lehetne kezelni például az illegális bevándorlók kérdését. Az együttműködés politikai oldalát tekintve azonban nem hiszem, hogy a közös pozitív üzenetek megfogalmazásán túl bármit is lehetne tenni, mert a hat felsorolt állam lehetőségei nagyon különbözőek, ami egyben azt is jelenti, hogy különböző ütemű az európai integrációjuk is” – fogalmazott Varga László.

Aleksandar Popov, az Igmáni Kezdeményezés nevű regionális nem kormányzati szervezet társelnöke szerint a montenegrói külügyminiszter kezdeményezése összhangban áll az Európai Unió elvárásaival, azaz hogy a nyugat-balkáni térség országainak együtt kell működniük az egymással fennálló problémák megoldásában még az előtt, hogy csatlakoznának az EU-hoz. A szakértő szerint azonban az ötlet megvalósítása nem lesz egyszerű. Hiszen „a volt Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság négy korábbi tagjáról, illetve Koszovóról van szó, ami a Belgrád és Pristina közötti brüsszeli tárgyalások dacára, nehézséget okozhat” – emelte ki Popov. Hozzátette, hogy nem jó ötlet kihagyni Horvátországot az együttműködésből, mert uniós tagállamként segíthetné a régió többi országát.

Beljulj Becaj, a koszovói Európai Mozgalom elnöke úgy értékelte, hogy a „nyugat-balkáni hatok” megalakítása az uniós csatlakozást segítő ugródeszka lehet. „Csak a szabad államok érthetik meg, hogy mennyire függnek egymástól, főleg az olyan negatív jelenségek tekintetében, mint a szervezett bűnözés vagy a korrupció, de az energetika és a közlekedés terén is. Ezzel párhuzamosan szükség van az országok közötti politikai koordinációra és a szabad mozgás biztosítására, ami a határátkelés nagymértékű megkönnyítését és az útlevélvizsgálat megszüntetését jelenti, mert ezzel az emberi jogokat is előmozdítjuk” – hangsúlyozta Becaj a Danas című belgrádi lapnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.