Az amerikai kongresszus két háza között az egészségügyi reform finanszírozása miatt kirobbant költségvetési vita kedden sem oldódott meg, pedig aznap a kormányzati intézmények már csak korlátozottan tudtak működni, elsősorban a közrend és a biztonság garantálására csökkentve tevékenységüket. Legutóbb 17 éve fordult elő olyan, hogy a kongresszus nem tudta megszavazni azt a költségvetési jogszabályt, amely az október elsején kezdődött új pénzügyi év első heteiben biztosítaná a kormányzat finanszírozását.
A részleges leállás miatt országszerte mintegy egymillió kormányalkalmazottnak kellett fizetés nélküli szabadságra mennie. Bezárták egyebek között az állami múzeumokat és nemzeti parkokat, és jelentősen lelassult az állami irányítás alatt álló munka számos ágazatban, köztük a kutatásban is. A nemzetbiztonságot garantáló tevékenységet nem korlátozták.
Fizetetlen kényszerszabadságra küldték a hírszerző ügynökségek polgári alkalmazottainak 70 százalékát is. Nevük mellőzését kérő tisztviselők elmondása szerint csak a Központi Hírszerző Ügynökségnél (CIA) 12 500 civil munkatársat utasítottak arra, hogy vegyen ki fizetés nélküli szabadságot. A katonákat és más egyenruhás alkalmazottakat nem érinti a döntés.
Szakértők szerint a leállás országos szinten napi több száz millió dolláros kiesést jelent az amerikai gazdaságnak. Csak Washington körzetében 200 millió dollárra teszik a napi veszteséget.
A republikánusok és a demokraták közötti vita fő eleme az egészségügyi reform. Barack Obama elnök és demokrata pártja ragaszkodik az időbeni bevezetéséhez, a republikánusok viszont késleltetni szeretnék.
Megfigyelők szerint a republikánusok kedden benyújtott javaslatainak célja is az volt, hogy az egészségügyi reform finanszírozása kimaradjon az új szabályozásból. A demokraták azzal az érvvel utasították vissza, hogy ezeknél fontosabb területek is vannak, amelyek kiadásait fedezni kellene.
A képviselőház szerdán várhatóan újabb tervezeteket nyújt be szavazásra ugyanezekben a témában, de az elfogadásukra nincs sok esély.
Jack Lew pénzügyminiszter kedden arra figyelmeztette a kongresszusi vezetőket, hogy megkezdte az utolsó rendelkezésére álló lehetőségek kihasználását annak érdekében, hogy megakadályozza a kormányzati adósságplafon elérését, ami tényleges fizetésképtelenséghez vezethet. Megismételte, hogy számításai szerint október 17-ére kimerülnek a rendelkezésre álló források és finanszírozási lehetőségek.