Megtörtént, amire több mint két hete várt a világ, de különösen az azóta otthon ülő szövetségi alkalmazottak: először a szenátus, majd a képviselőház is megszavazta a kormányzat újraindítását és finanszírozását előíró törvényt, amit Barack Obama gyorsan aláírt – csütörtök reggel így már elindulhattak a munkába a tétlen állami alkalmazottak. Az egyezség következtében a kormányzat január közepéig elegendő pénzhez jutott, és az adósságplafon is megemelkedett – tehát a demokraták és az elnök kívánságai teljesültek, a republikánusok pedig nem tudták elérni céljukat, az Obamacare néven ismert egészségügyi törvény eltörlését, elhalasztását vagy legalább egyes elemeinek likvidálását.
Egyetlen aprócska módosítás történt: a kormánynak ezentúl biztosítania kell, hogy a támogatásra pályázók nem hamisítják meg adataikat és jutnak így jogtalan biztosítási pénzekhez. Ezért nem érte meg a kéthetes, gazdaságilag káros és az ország hírnevét világszinten megtépázó leállás – vélik szinte egyöntetűen az amerikai politikusok és lapok.
Maga Obama békülékeny hangot ütött meg: az elnök arról beszélt, itt most nem érdemes győztesekről beszélni, mert az elmúlt néhány hét mindenkinek óriási károkat okozott. Azt ugyanakkor leszögezte: ez így nem mehet tovább. „Nem csoda, hogy az amerikaiaknak elegük van a kongresszusból. Itt az ideje, hogy máshogy csináljuk a dolgokat: először is vissza kell utasítanunk azokat a szélsőségeket, melyek ezt a leállást is okozták” – fogalmazott az elnök. A „szélsőségeseket” – azaz a republikánus párt Tea Party-féle vonulatát, mely nem hajlandó lemondani a 2008-as egészségügyi reform teljes megtorpedózásáról – egyre kevesebben kedvelik saját pártjukon belül is. „A peremvidékeken tartózkodó elemek nem hajlandók belátni, mi a valóság: előbb-utóbb tárgyalnunk kell a másik oldallal” – fogalmazott például Aaron Schock illinois-i konzervatív képviselő.
„Túl messzire mentünk, túljátszottuk a lapjainkat. Ha reális célokat tűztünk volna ki, komoly esélyünk lett volna rá, hogy el is érünk valamit. De ezt most alaposan elbaltáztuk” – értékelte a helyzetet Lindsay Graham szenátor. A konzervatív lázadás vezetői persze merőben másként látják. „A képviselőház bátran kiállt az amerikai emberek érdekeiért, de a szenátusbeli párttársaik nem támogatták őket” – magyarázta a kudarcot Ted Cruz szenátor, a Tea Partyhoz köthető konzervatívok egyik vezéregyénisége.