Magyar bocsánatkérés a holokausztért

Bocsánatot kért a magyar állam nevében a holokausztért Magyarország ENSZ-képviseletének vezetője.

PR
2014. 01. 23. 20:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Bocsánatkéréssel tartozunk az áldozatoknak, a magyar állam bűnös volt a holokausztban. Először azért, mert nem védte meg saját állampolgárait a pusztulástól, másodszor pedig azért, mert segédkezett és anyagi forrásokat biztosított a népirtáshoz” – mondta Kőrösi Csaba a világszervezet New York-i székházában. „Az akkori magyar állam intézményei felelősek voltak a holokausztért. Ennek a mai magyar állam általi bocsánatkérésnek részévé kell válnia a nemzeti emlékezetnek és identitásnak” – tette hozzá a nagykövet.

A misszióvezető elmondta, hogy a magyar kormány 2014-et a magyar holokauszt emlékévének nyilvánította, és ismertette annak várható jelentősebb eseményeit. Kérdésre válaszolva beszámolt a magyar kormány intézkedéseiről az antiszemitizmus visszaszorítása érdekében, valamint megemlítette, hogy Budapesten él Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége, amely reneszánszát éli, amit a kormány is támogat. A nagykövet – ugyancsak kérdésre válaszolva – kijelentette, hogy a Jobbikot, amely „határait teszteli annak, hogy mi minősül antiszemitizmusnak”, mind a parlamentben, mind a törvényhozáson kívül elszigetelték Magyarországon.

Carol Rittner, a New Jersey-i Richard Stockton College holokauszt- és népirtáskutató professzora a magyar vészkorszakról tartott történelmi áttekintésében rámutatott, hogy miközben a zsidók mentésében viszonylag kevesen vettek részt Magyarországon, a deportálásokban való együttműködők száma nagy volt, a közömbösöké pedig még nagyobb. Hangsúlyozta, hogy a több százezernyi ember magyarországi és európai segédkezése nélkül az áldozatok száma kisebb lett volna.

Vértes Ágnes amerikai dokumentumfilm-rendező felidézte a holokauszt túlélésével kapcsolatos gyermekkori emlékeit, és arra figyelmeztetett, hogy az oktatásnak alapvető szerepe van a jövő népirtásainak elkerülésében. 
A magyar ENSZ-nagykövet a tájékoztató résztvevőit meghívta a magyar holokauszt 70. évfordulójának alkalmából az ENSZ székházában csütörtök este megnyíló kiállításra, amely a Carl Lutz Alapítvány, a Tom Lantos Alapítvány, az Amerikai Magyar Koalíció és a Magyarország Kezdeményezések Alapítvány összefogásának köszönhetően, a világszervezet mellett működő magyar misszió közreműködésével jöhetett létre.

Kőrösi Csaba elmondta, hogy Vámos György, a Carl Lutz Alapítvány alapító elnöke két nappal a tárlat megnyitása előtt agyvérzést kapott New Yorkban, és jelenleg kórházban ápolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.