Hatalmas sallert kaphatott a miniszterelnök

Verekedésbe torkollott egy vita a török parlamentben, egy ellenzéki politikust véresre vertek, a miniszterelnök sem úszta meg.

VZ
2014. 02. 15. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki honatyának, Ali Ihsan Kokturknak az orrát törték be – őt kórházba is szállították –, kormánypárti kollégájának az ujja törött el a tömegverekedésben a BBC beszámolója szerint.

A parlamenti többséget alkotó AKP az igazságügyi minisztérium fennhatósága alá rendelte a török Legfelsőbb Bíróságot, amely törvény napok óta heves vita tárgya a parlamentben; ennek során robbant ki a verekedés a törvényhozás épületében.

A BBC szerint a tömegverekedés nem igazán fogja elősegíteni Törökország reménybeli EU-csatlakozását, ahogy az igazságügyi rendszer centralizálása sem, hiszen az nincsen harmóniában az uniós jogszabályokkal.

A törvény lényege, hogy szorosra vonja a kormány ellenőrzését a török bírák és ügyészek legfelsőbb tanácsa (HSYK) felett. Az elvileg független testület feladata a belső fegyelmi ügyek intézése, valamint a bírák és ügyészek kinevezése, illetve a döntés az előmenetelükről. A HSYK előzőleg alkotmányellenesnek, a jogállamisággal ellentétesnek minősítette a bírák és ügyészek kinevezését ezentúl az igazságügy-miniszter jóváhagyásához kötő, a HSYK összetételét a kormányfő embereivel kibővítő törvénytervezetet.

Az ellenzék szerint a kormány a testület jogainak a szűkítésével és az igazságügyi miniszter jogkörének a bővítésével meg akarja megfojtani a korrupciós ügyekben indított vizsgálatokat, amelyek egyebek között három miniszter fiai ellen is folynak.

Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök „bírói puccsnak" minősítette a tavaly december 17-én kezdődött szerteágazó, a kabinet számos miniszterét is érintő korrupciós vizsgálatot, és válaszul a nyomozásban részt vevő rendőri és igazságügyi szervek tisztségviselőinek százait mozdította el posztjukról és a bírói kinevezések feletti ellenőrzés szigorítása is része a visszavágásnak. A minap az internet ellenőrzését szigorító törvénymódosításokat fogadtak el a parlamentben az abszolút többséggel rendelkező Igazság és Fejlődés Pártjának képviselői.

A kormányfő tábora szerint a korrupciós eljárások mögött a jelenlegi kormányfő szintén vallási-konzervatív elveket valló ellenlábasa, az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen iszlamista hangütésű hitszónok áll, akinek jelentős a befolyása a török bíróságokra és a médiára. Nils Muiznieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa korábban elítélte a törvénytervezetet. Törökországban március 30-i helyhatósági választásokat, augusztusban pedig elnökválasztást tartanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.