Korrupciós ügybe keveredett a hercegnő

Tanúvallomást tett szombaton egy korrupciós ügyben I. János Károly spanyol király fiatalabbik lánya, Krisztina hercegnő.

WA
2014. 02. 09. 6:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hercegnő a királyi család első olyan tagja, aki ellen bírósági eljárás indult, mióta 1975-ben visszaállították Spanyolországban a monarchiát.

Palma de Mallorcán, a Baleár-szigetek fővárosában, a bíróság épülete előtt több száz tiltakozó várta a király lányát. A tüntetők „Le a spanyol koronával!” feliratokat emeltek a magasba, dudáltak és füttyögettek, miközben Krisztina hercegnő mosolyogva a bejárathoz sétált.

José Castro bíró a szombati, zárt ajtók mögött zajló meghallgatásra a hercegnő férjével, Inaki Urdangarinnal közösen tulajdonolt Aizoon nevű fantomvállalat bevételeivel kapcsolatos csalási és pénzmosási ügy gyanúsítottjaként idézte be az öröklési sorban a hetedik helyen álló Krisztinát. Ügyvédje elmondása szerint a király lánya a meghallgatáson megerősítette, hogy bízik a férjében, és a kényesebb kérdéseknél többnyire kitért a válaszadás elől.

Urdangarint a hatóságok 2011 óta azzal vádolják, hogy egy üzlettársával együtt mintegy 5 millió eurónyi közpénzt sikkasztott el a Nóos közhasznú társaság elnökeként 2004 és 2006 között. A társaságot azért alapították, hogy annak pénzeszközeit más vállalatokhoz, például az Aizoon céghez irányíthassák át.

A bíróság azt is vizsgálja, hogy a pár adóbevallásában fel nem tüntetett tételek elérik-e az évi 120 ezer eurós összeget, ennek beigazolódása esetén a gyanúsítottakat ugyanis akár börtönnel is sújthatják.

A 48 éves hercegnőt korábban tisztázták a gyanú alól a Nóos közhasznú társasággal kapcsolatos ügyben. A nyomozást augusztusban terjesztették ki ismét Krisztina ellen, az Aizoon céget érintő eljárás folyamán.

A spanyol királyi család körüli botrányok megtépázták I. János Károly tekintélyét és népszerűségét a dél-európai országban, ahol a gazdasági válság és a mintegy 26 százalékos munkanélküliség miatt általánossá vált a jómódúakkal szembeni ellenérzés.

Egy múlt hónapban közzétett felmérés szerint a spanyolok 62 százaléka azt szeretné, ha a király lemondana a trónról, és a megkérdezettek alig fele támogatja a monarchia intézményét. Ugyanakkor a válaszadók többsége, 66 százaléka jó véleménnyel van a trónörökös Fülöp hercegről, és bízik abban, hogy ő majd képes lesz helyreállítani a spanyol korona fényét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.