A nemzetek közössége súlyos kudarcot vallott a humanitárius helyzet kezelésében Szíriában, ahol korunk legsúlyosabb tragédiája zajlik – jelentette ki Emma Bonino olasz külügyminiszter a tanácskozást megnyitó beszédében. Az értekezleten részt vett Valerie Amos, az ENSZ-főtitkár humanitárius ügyekért és a gyorssegélyek koordinációjáért felelős helyettese, valamint Krisztalina Georgieva, az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért felelős tagja is.
Valerie Amos csalódottságának adott hangot amiatt, hogy a januárban rendezett Genf–2 szíriai békekonferencián nem történt előrelépés a humanitárius beavatkozás érdekében. Elmondta, hogy a több mint 23 millió lakosú Szíriában hétmillióan nehezen tudnak hozzájutni a humanitárius segítséghez, 3,3 millió szíriainak sürgős szüksége lenne a segítségre, 250 ezren pedig a szíriai kormány vagy ellenzéki erők ostromgyűrűjének foglyai.
Amos tizenegy pontban foglalta össze a szíriai civil lakosság segítésére kidolgozott beavatkozási tervet. Az azonnali intézkedések között szerepel egyebek között a harcok által szorongatott civil lakossághoz való eljutás, valamint az iskolák és kórházak demilitarizációja. Az intézkedéseket a 19 ország alkotta nemzetközi munkacsoport elfogadta.
Emma Bonino elfogadhatatlannak és a nemzetközi közösség szégyenének nevezte, hogy a szíriai lakosságnak szánt humanitárius segítség eddig nem tudott célba jutni.
Az olasz külügyminiszter „humanitárius fegyverszünetek” bevezetését sürgette a segélyek szétosztására. Hangsúlyozta, hogy a segélyszállítmányok a térségben szétosztásra készen állnak, és semmilyen logisztikai akadálya nincsen a célba juttatásuknak. „Nem fogadhatjuk el azt, ami Szíriában történik. A beavatkozás a lehető legsürgősebbé vált. A növekvő instabilitás nem csak a térséget, az egész világot fenyegeti!” – fogalmazott Emma Bonino.
„Elég a kenyérért sorban álló szíriai civilekre, kórházakra, iskolákra hulló bombákból!” – hangoztatta az olasz diplomácia vezetője, aki korunk legnagyobb humanitárius tragédiájának nevezte a szíriai konfliktust a civileket sújtó szenvedés miatt. Bonino elmondta, hogy eddig a szíriai harcokban mintegy 130 ezren vesztették életüket, több százezer a sebesültek száma is. 2,3 millió szíriai menekült a szomszédos országokba, és 6,8 millió a hazájukban hajléktalanná vált szíriaiak száma.
Emma Bonino megjegyezte: a szíriai menekültek problémája már a szomszédos befogadó országokban is vészhelyzetet teremtett, így például Libanonban, ahol az egymillió szíriai menekült az ország lakosságának negyedét teszi ki.