A kormány tudott Sarkozy lehallgatásáról

Február 26. óta tudomásuk volt a megfigyelésről, aznap ugyanis eljárás indult a volt államfő ellen.

BL
2014. 03. 12. 0:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Le Canard enchainé című szatirikus hetilap szerdán megjelenő számának címlapján – amely már kedden este felkerült az internetre – azt közölte, hogy Christiane Taubira igazságügyi és Manuel Valls belügyminiszter február 26. óta tud arról, hogy az ügyészség tavaly elrendelte Sarkozy lehallgatását.

A miniszterelnök megerősítette, hogy a kormányzatnak február 26-a óta tényleg tudomása volt a megfigyelésről, aznap ugyanis eljárás indult a volt államfő ellen. „Nem ismertük viszont a lehallgatások tartalmát” – mondta Ayrault.

Jean-Francois Copé, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) főtitkára kedden este elítélte „az államügyet, amely egy valóságos politikai kémkedés”.

Francois Hollande államfő, akinek az alkotmány szerint az igazságszolgáltatás függetlenségének garantálása a feladata, jelezte: „a végrehajtó hatalom nem avatkozhat be semmilyen módon egy folyamatban lévő bírósági ügybe”. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a lehallgatások szabályos voltának vitatására megvan a lehetőség.

A lehallgatás miatt az ügyvédi kamara testületileg tiltakozását fejezte ki, miután az a volt államfő ügyvédjét is érintette, s ez sértheti a védelemhez fűződő jogokat.

A Le Monde című napilap múlt pénteken írta meg, hogy a rendőrség Nicolas Sarkozy volt államfőt (2007–2012) leköszönése után, 2013-ban lehallgatta annak az ügyészi eljárásnak a keretében, amely a Moammer Kadhafi néhai líbiai vezetőtől még a 2007-es elnökválasztási kampányhoz érkezett állítólagos támogatás kivizsgálására indult. A lehallgatások során az ügyészség azonban egy másik ügyben jutott olyan információkhoz, amelyek miatt február 26-án befolyással való üzérkedés és nyomozási titok megsértése miatt eljárást indítottak.

Sarkozy és ügyvédje egyik telefonbeszélgetéséből ugyanis kiderült, hogy az úgynevezett Bettencourt-ügyben, amelyben érintett a volt elnök, a semmítőszék egyik magas rangban lévő bírója, Gilbert Azibert a folyamatban lévő nyomozás részleteiről folyamatosan tájékoztatja a volt államfő ügyvédjét. Cserébe Sarkozy állítólag egy monacói kinevezést ígért a bírónak.

A Bettencourt-ügyben felmerült a gyanú, hogy a volt elnök visszaélt Liliane Bettencourt-nak, Európa leggazdagabb asszonyának, a  L’Oréal kozmetikai cégbirodalom örökösnőjének megrendült egészségi és pszichés állapotával, és meggyőzte, hogy törvénytelen módon támogassa 2007-ben az elnökválasztási kampányát. Sarkozyt ki is hallgatták, vádat is emeltek ellene, majd utóbb bizonyíték hiányában ejtették a vádat, s csak Sarkozy pártjának tagjai ellen folyik eljárás az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.