Élnek még a fogságba ejtett japán állampolgárok?

Japán és Észak-Korea vasárnap kormányszintű tárgyalásokat kezdett a kínai fővárosban, Pekingben.

TK
2014. 03. 30. 8:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán számára a kétnapos megbeszélések legfontosabb kérdése az Észak-Korea által az 1970-es és 1980-as éveiben elrabolt japán állampolgárok ügye. Legalább egy tucat emberről van szó. Tokió azt követeli, hogy Phenjan indítson újabb vizsgálatot azon fogságba ejtett japánok hollétének felderítésére, akiket eddig nem szolgáltatott ki a szigetországnak.

Phenjan lezártnak tekinti az ügyet, miután az elrabolt japánok egy része hazatért, a többiek pedig Észak-Korea állítása szerint már nem élnek. A japán kormány ezzel szemben úgy véli, hogy egyes fogságba ejtett állampolgárai még életben lehetnek.

A szigetország az elrablások ügyének rendezéséhez köti a két ország közötti kapcsolat javítását, míg Észak-Korea a félsziget több évtizedes japán megszállása miatt vár anyagi kárpótlást és bocsánatkérést Tokiótól

A két ország között nincs diplomáciai viszony. Két évvel ezelőtt az ügyben már folytattak tárgyalást, amikor a kapcsolatukban éppen enyhülés volt tapasztalható. A viszony azonban ismét hűvösre fordult 2012 decemberében, amikor Phenjan rakétakísérletet hajtott végre.

Tokió és Phenjan diplomatái idén márciusban, az északkelet-kínai Senjangban nem hivatalos találkozón állapodtak meg abban, hogy felújítják tárgyalásaikat.

Észak-Korea újabb nukleáris kísérletek végrehajtásával fenyegetőzött vasárnap válaszul arra, hogy a héten az ENSZ nyilatkozatban ítélte el Phenjan legutóbbi, ballisztikus rakétákkal végrehajtott kísérleteit.

 

A KCNA állami hírügynökség által közzétett nyilatkozatban azt írták: nem kizárt a nukleáris kísérletek új formája, hogy megerősítsék az ország nukleáris elrettentési képességét. A dokumentumban figyelmeztették az Egyesült Államokat, hogy ne kövessen el „meggondolatlan akciót”. Az állítás szerint Washingtont terhelné a felelősség abban az esetben, ha „katasztrofális” esemény történne a Koreai-félszigeten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.