Ha Oroszországot büntetik, a V4-ek is szenvedni fognak

Fel kell gyorsítani a segítségnyújtást Ukrajnának – mondta Martonyi János.

TK
2014. 03. 13. 18:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel az Oroszországgal szembeni büntetőintézkedések következményeinek leginkább a visegrádi országok vannak kitéve, amennyiben az uniós szankciók harmadik szakasza életbe lép, számítanak az EU tagállamainak szolidaritására – közölte.

A szankciók mellett a támogatásra is figyelmet kell fordítani az ukrajnai helyzettel kapcsolatban: fel kell gyorsítani a segítségnyújtást Ukrajnának, legyen szó a kereskedelemről, a társulási megállapodásról, a pénzügyi csomagról vagy az energiakérdésekről – mondta Martonyi.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió nagyon komoly lépések sorozatával fog válaszolni Oroszországnak, ha az Ukrajnához tartozó Krímben vasárnap megtartják a félsziget elszakadásáról szóló népszavazást – jelentette ki csütörtöki szenátusi meghallgatásán John Kerry amerikai külügyminiszter.

Kerry reményét fejezte ki, hogy ezeket, a szankciókat is magukban foglaló ellenlépéseket el lehet majd kerülni a Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel Londonban pénteken tartandó tárgyalása eredményeképpen. „Lesz egy válasz magára a referendumra is. Továbbá, ha nem lesz jele (az orosz kompromisszumkészségnek), hétfőn nagyon komoly lépések sorozata indul majd Európában és itt is” – mondta az amerikai diplomácia vezetője.

Moszkva hat Szu–27-es vadászgépet és három katonai teherszállító repülőgépet telepített a mind Ukrajnával, mind Oroszországgal határos Fehéroroszország területére, válaszul arra, hogy amerikai vadászrepülőket küldtek Lengyelországba és a Baltikumba.

A katonai járművek megérkeztek a fehérorosz fővárostól, Minszktől keletre lévő Mogiljov támaszpontra – közölte az orosz védelmi minisztérium. Hozzátette, hogy az orosz harci repülők személyzete a belorusz kollégákkal közös légvédelmi és felderítő misszióba kezd.

A Nemzetközi Valutalap (IMF) küldöttségének tagjai jó tárgyalásokat folytattak ukrán tisztviselőkkel, és az IMF munkatársai akár már pénteken visszautazhatnak Washingtonba – mondta Gerry Rice IMF-szóvivő csütörtökön.

Az IMF tényfeltáró bizottsága a múlt héten utazott Kijevbe, hogy felmérje Ukrajna gazdasági helyzetét és tárgyalásokat kezdjen egy esetleges pénzügyi mentőcsomagról. Az új ukrán vezetőség korábban azt jelezte, hogy egy legkevesebb 15 milliárd dolláros IMF-támogatásra számít, hogy fedezze kiadásait és elkerülje az államcsődöt.

„Tudomásom szerint a Kijevben folytatott megbeszélések jól haladtak, nagyon jó véleménycsere alakult ki” – nyilatkozta Gerry Rice újságíróknak. A szóvivő később azt is hozzátette, hogy az IMF küldöttség hamar visszaérhet Washingtonba, hogy ott megvitassa a helyzetet a valutaalap vezetőivel.

Az orosz gazdaság az egyre gyorsabb tőkemenekítés és a szankciók miatt a korábban várt ütemnek valószínűleg csak a harmadával növekszik az idén, sőt mély recesszió sem kizárt, ha a nyugati tartalékok „célirányos” felszabadításával esni kezdenek az olajárak – jósolták csütörtöki helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai közölték: becsléseik szerint az idén eddig nettó 45-50 milliárd dollár tőke távozhatott az orosz gazdaságból; ez meghaladja az első negyedévi nominális hazai össztermék (GDP) 10 százalékát. A GS elemzői hangsúlyozzák, hogy az idei eddigi tőkekivonás általuk becsült nettó értéke 60 százalékkal több a tavalyi első negyedévben mért tőkekiáramlásnál, „pedig az sem volt kevés”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.