Miért stratégiai ütközőpont a Krím félsziget?

Az orosz hadiflotta szevasztopoli bázisa egy szerződés szerint 2042-ig maradhat a helyén, Oroszország joggal tart a mostanra kialakult ukrajnai zavaros helyzettől.

MNO
2014. 03. 01. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Krím félsziget története szervesen kapcsolódott az orosz, majd pedig a szovjet birodalom történetéhez. Azzal, hogy számos történelmileg kiemelkedő csata és más fontos esemény színhelye volt, Oroszország számára szimbolikus jelentőséggel bírt. Az akkoriban a Szovjetunión belüli, csak adminisztratív lépésnek tekintett 1954-es hruscsovi döntés a félsziget Ukrán Szocialista Köztársasághoz történő csatolásáról, a rendszerváltást követően súlyos következményekkel járt.

A Krím ugyanis egy olyan függetlenné vált ország része lett, amelyhez sem kulturális, sem nyelvi szempontból nem kötődött szervesen. A helyi és kijevi vezetés közötti hosszas tárgyalások eredményeként, valamint bizonyos nemzetközi hatások eredőjeként a nyílt etnikai konfliktussal fenyegető krími helyzet konszolidálódott, és az aggodalmak ellenére nem vált a posztszovjet térség Abháziához, a Dnyeszter-mellékhez vagy Hegyi-Karabahhoz hasonló, újabb befagyott konfliktusává.

Ennek ellenére a Krím félsziget a mai napig az orosz–ukrán kapcsolatok egyik sarokköve, „csatatere” maradt. A Krím – nagyszámú orosz (ajkú) lakossága (az egyetlen orosz többségű ukrán régió), kedvező geopolitikai elhelyezkedése, Oroszországgal való közös és szimbolikus múltja miatt – kiérdemli az orosz vezetés folyamatos figyelmét, egyben „ideális” nyomásgyakorlási tényezővé teszi Ukrajnával szemben. A mindenkori ukrán vezetés számára pedig az ország területi integritása, nemzet- és államépítés szempontjából folyamatosan napirenden lévő kérdéssé, megoldásra váró problémává emeli.

A félsziget Moszkva szempontjából egyrészt az ott élő orosz ajkúak miatt számít kiemelkedő figyelemre, valamint többek között amiatt, hogy 2010-ben Viktor Janukovics ukrán elnök írta alá azt a megállapodást, miszerint az orosz flotta bázisa 2042-ig fennmaradhat Szevasztopolban. Az elmúlt hetekben kialakult helyzet miatt Moszkva számára félő volt, hogy a gazdasági összeomlás szélén lévő Ukrajna nem lesz képes megvédeni az orosz ajkúakat, valamint a hadiflotta bázisát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.