Abbász a Palesztin Felszabadítási Szervezet központi tanácsának szombaton kezdődött ülésén beszélt erről. A 124 tagú testület a közel-keleti békefolyamat jövőjéről tanácskozik.
Mahmúd Abbász arról beszélt, a palesztinokat nem lehet arra kényszeríteni, hogy egy lépéssel tovább menjenek, és elismerjék Izrael „vallási identitását”, de az öt héten belül, a Hamász radikális palesztin szervezet és az Abbász vezette Fatah résztelével megalakuló kormány elfogadja Izrael elismerésének stratégiáját.
A tanács ülésén Abbász kijelentette, hogy az egységkormány az ő politikáját fogja követni. „Elismerem Izrael államot, elutasítom az erőszakot és a terrorizmust, és tiszteletben tartom a nemzetközi kötelezettségeket” – hangoztatta Abbász.
A palesztin vezető megismételte, hogy a palesztinok önálló államokat akarnak, amelynek fővárosa Kelet-Jeruzsálem. „Jeruzsálem nélkül nem lesz palesztin állam” – szögezte le Abbász.
Izrael a kétoldalú béketárgyalások egyik alapfeltételének szabta, hogy a palesztinok elismerjék mint zsidó államot. Az Izrael és egyes nyugati kormányok által terrorszervezetnek tartott Hamász viszont eddig arra sem volt hajlandó, hogy egyáltalán elismerje Izrael létezését.
A szombati Abbász-beszédre reagálva az izraeli kormány közleményt adott ki. Ebben úgy vélte, hogy a palesztin vezető felszólalásával „megadta a kegyelemdöfést a békefolyamatnak”. A közlemény szerint Abbász újrafogalmazta mindazokat a feltételeket, amelyekről eleve tudta, hogy Izrael nem fogadja el. A kormány azzal is vádolta a palesztin vezetést, hogy a politikai szövetséget „egy Izrael megsemmisítésére szólító terrorszervezettel”, a Hamásszal újította meg.
Izrael már csütörtökön bejelentette, hogy felfüggeszti a palesztinokkal folytatott közvetlen béketárgyalási folyamatot, miután előző nap kiegyezett a két, eddig rivalizáló fő palesztin politikai erő, és megállapodott abban, hogy heteken belül véget vet a politikai megosztottságnak, egységkormányt alakít, majd parlamenti és elnökválasztásokat tartanak a palesztin területeken.