Az AFP francia hírügynökség csütörtöki beszámolója szerint a gyilkosnak az ítélet nyilvános végrehajtásakor már a nyakán volt a hurok, amikor áldozatának anyja odalépett hozzá és egy pofonnal megmentette az életét.
A húszas éveiben járó (csak keresztnevén említett) Balál hét évvel ezelőtt szúrta le egy konyhakéssel a tizennyolc éves Abdolláh Huszeinzádehet egy utcai verekedésben az észak-iráni Mázandarán tartományban.
A saría iszlám vallásjog idevonatkozó előírása, a kiszász (megtorlás) értelmében az áldozat családjának részt kell vennie a gyilkos megbüntetésében. Ebben az esetben Huszeinzádeh szüleinek az volt a feladata, hogy kihúzzák a széket az akasztásra váró Balál lábai alól.
Ami viszont ekkor történt, az ritkaságszámba megy a közép-keleti országban, ahol több embert végeznek ki, mint bárhol a világon, Kínát leszámítva. A meggyilkolt Huszeinzádeh anyja odalépett az elítélthez, erőteljesen arcon ütötte, majd nyilvánosan megbocsájtott neki. Ezután a gyászoló apa eltávolította a hurkot Balál nyaka körül, aki így megmenekült a kötélhaláltól.
A félhivatalos ISNA hírügynökség egyik fotósa jelen volt a rendhagyó esetnél. A fényképeken látszik a kivégzését váró Balál, a felindult nő ütése, majd ahogy az elítélt anyjával zokogva egymás karjaiba borulnak. „Hívő ember vagyok” – magyarázta a meggyilkolt férfi anyja egy riporternek, s elmondta, hogy a kivégzés előtt álmában találkozott fiával, aki szemmel láthatóan „jól érzi magát ott, ahol van\".
Az Amnesty International (AI) szerint Iránban az idén eddig 199 halálos ítéletet hajtottak végre, ami átlagosan naponta két kivégzésnek felel meg. Különböző nemzetközi emberi jogi szervezetek az utóbbi években hevesen bírálták az iszlám köztársaságot, különösen a nyilvános kivégzések miatt, amelyek nézői között gyakran gyermekek is vannak.
Bahareh Davis, az AI munkatársa elkeserítőnek nevezte, hogy a halálbüntetések nyilvános végrehajtását Iránban még mindig hatásos eszköznek tartják a bűnözés elleni küzdelemben. Davis szerint a hatóságok a tömegek szeme láttára elkövetett rendszeres emberölésekkel éppen az ellenkezőjét érik el, és olyan kultúrát teremtenek, amelyben a brutalitás és az erőszak elfogadott.