Csendesednek az Orbán-kormány európai kritikusai?

Daniel Cohn-Bendit nyugdíjba megy, Hannes Swoboda elismerte a Fidesz–KDNP választási eredményét.

BuL
2014. 04. 15. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az EP-ciklusban utoljára sereglettek össze Strasbourgban az Európai Parlament választott képviselői, és ha már együtt voltak, pártállástól függetlenül állást foglaltak Magyarország jelen helyzetéről, különös tekintettel az Orbán Viktor által vezetett Fidesz–KDNP-pártszövetség újbóli kétharmados győzelmére. Retorikai újdonságnak számít, hogy már az európai balliberálisok részéről is csak elvétve hallatszódnak kritikus, becsmérlő hangok a magyarokkal kapcsolatban.

Az Európai Szocialisták frakcióvezetője, az osztrák Hannes Swoboda szinte pozitívan nyilatkozik a kétszeri kétharmadról: „Elismerjük az eredményt, és reméljük, hogy Orbán Viktor is az európai értékek megerősítésén dolgozik Magyarországon.” A törvényhozással kapcsolatos korábbi kritikákat most nem is tartja aktuálisnak.

Mario David portugál néppárti képviselő az EP plenáris ülésén Orbán választási sikerének kulcsát abban látja, hogy nem hazudott az embereknek. Szerinte „immáron harmadszor voltak bölcsek a magyarok”, a kétharmados győzelmet pedig fantasztikusnak titulálta. A dicséret hangján szólt Orbán Viktorról azért is, mert függetlenítette magát az európai parlamenti kiabálástól, és az emberek által helyeselt szabad, sikeres pénzügyi, gazdasági és szociális politikát folytatott.

A keresztény-konzervatív kormányerő kérlelhetetlen kritikusa marad viszont a nyugdíjba vonuló zöldpárti Daniel Cohn-Bendit, aki május után Brazíliából készül kiosztani a magyarokat. Úgy látja, autoriter demokrácia alakul ki hazánkban, és a „hosszú hajú, liberális Orbán Viktornak” sem tetszene az, ami most zajlik. A nagyhangú politikus kilátásba helyezte azt is, hogy ha kedve támad ebben a vitában a továbbiakban is részt venni, akár Budapestre is elutazik majd.

Pelczné Gáll Ildikó viszont visszautasítja, hogy a magyar választóknak bárki kétségbe vonja a józan ítélőképességét, és arra emlékeztet: a magyar választási rendszer az egyetlen, amelyet a Velencei Bizottság és az Európai Bizottság is jóváhagyott.

A plenáris ülésen Gyürk András is felszólalt még. A Fidesz-kampányfőnökként is tevékenykedő európai politikus pártszövetségét a stabilitás zálogának és a szélsőségek elleni garanciának tartja, és jelezte, hogy a harmadik Orbán-kormány marad a munkahelyteremtés és a szociális biztonság útján. Az ellenzéki erőkre leadott szavazatokra utalva megjegyezte, világosan látszik, hogy a magyarok elutasítják a gyűlöletkeltést és az EU-szkepticizmust.

Ismert, ebben az EP-ciklusban már nem lesz több ülés, május 25-én pedig hazánkban választás lesz, 21 politikust küldünk az Európai Parlamentbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.