Csúnya pofont kaptak a magabiztos liberálisok

Kanadában áprilisban újra a kormányzó konzervatív párt vezeti a felmérések szerint a népszerűségi listát.

Kovács András
2014. 04. 22. 19:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú idő után újra a 2006 óta kormányzó Kanadai Konzervatív Párt (CPC) vette át a vezetést az áprilisban készült legfrissebb felmérés alapján – derült ki az Angus Reid (ARG) közvélemény-kutató intézet által közölt elemzésből. A konzervatívok mind a teljes népesség, mind a biztos szavazók körében az élre álltak, miközben márciusban még a Kanadai Liberális Párt (LP) vezetett mind a két kategóriában. A Stephen Harper miniszterelnök által irányított alakulat a teljes népességben 32 százalékon áll, és így két százalékkal előzi a liberálisokat, míg a biztos szavazók körében 34 százalékponton vannak, ami öt százalékpontos előnyt jelent a legfőbb riválissal szemben.


A legutóbbi, 2011-es parlamenti választáson a szavazatok 30,63 százalékával a második helyen végzett szociálliberális Új Demokrata Párt (NPD) a teljes népességben 26, míg a biztos szavazók körében 27 százalékon áll a kutatás szerint. Az NDP egyébként továbbra is a legnépszerűbb politikai erőnek számít a 18–34 éves korosztályban, ahol a szavazatok 39 százalékára számíthatna, ha most rendeznék a voksolást. Ezzel pont ellentétes képet mutat a konzervatívok korfája, akik az 55 évnél idősebb népesség körében élveznek 39 százalékos támogatottságot, míg az NDP az ő körükben csupán 21 százalékon áll.

A 2011-ben abszolút többséget szerző konzervatívok 2013 áprilisában szorultak a második helyre a három évvel ezelőtt csupán 18,91 százalékot szerző liberálisok mögött, és egészen mostanáig úgy tűnt, hogy az LP lesz a 2015-ös parlamenti választások legnagyobb esélyese. A legújabb felmérés alapján csak annyit lehet látni, hogy a pártok erősorrendjében százalékokban kifejezve minimális változás történt, mivel az egyéni körzetes rendszer miatt nem iránymutató, hogy éppen melyik párt hány százalékon áll. A legnagyobb kérdés, minek köszönhető a kormánypártok előretörése?

2013 júliusában még a Harper-kormány átalakításáról szóltak hírek, amelyre a fiatalítás és a következő választásokra való felkészülés jegyében került sor. A kiemelt fontossággal bíró tárcák élén nem történt lényeges változás. A kabinet átalakítása kapcsán akkor sokan annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ez egy esély lehet arra, hogy visszanyerjék a választók megtépázott bizalmát, így az tulajdonképpen előkészület volt a 2015-ös választásokra.

Úgy tűnik a miniszterelnök számítása bevált, mivel pártja egyelőre úgy tűnik újra versenyben van a 2015-ös győzelemért, amit nagyrészt az egyre kedvezőbb gazdasági adatoknak is köszönhet. 2011-ben még három százalékkal bővült a gazdaság, de ez 2013 elejére egy százalékra csökkent, majd a tavalyi negyedik negyedévre sikerült újra 2,66 százalékra felpörgetni a bővülés ütemét. A kormány népszerűségét minden bizonnyal az is segítette, hogy a 2011-es 7,4 százalékos munkanélküliségi ráta mostanra 6,8 százalékra csökkent.

A gazdasági adatok közül azonban több is kedvezőtlen, amelyek közül a folyó fizetési mérleg hiánya tűnik elsőre ijesztőnek, mivel az 2013-ban a GDP 3,2 százalékát érte el. Az államadósság mérete sem kicsi, mivel az 2012-ben elérte a GDP 85 százalékát, ráadásul évek óta ezen a szinten mozog a ráta. Amiben a konzervatív kormány sikereket tudott felmutatni az a deficitcsökkentés, amelyet a 2010-es 3,6 százalékról 1 százalékra sikerült csökkenteni 2013-ra.

Az ARG egyébként felmérte a pártvezetők népszerűségét is felmérte, amiben Harper már egyáltalán nem áll olyan jól. A miniszterelnök munkájával csupán 38 százalék elégedett, míg 55 százalék szerint nem végzi jól a dolgát. Justin Trudeau, a jelenlegi legerősebb ellenzéki párt, a liberálisok vezetőjével a megkérdezettek 45 százaléka elégedett, azonban 44 százalék szerint nem ő megfelelő ember a párt élére. A legkedvezőbb helyzetben Thomas Mulcair, az NDP vezetője van, akivel 46 százalék elégedett, és 35 százalék elégedetlen.

A mostani adatok fényében természetesen nehéz tippelni a jövő évi parlamenti választások eredményére, de a konzervatívok helyzetét nagyban megkönnyíti, hogy egy megosztott ellenzékkel néz szembe, és a gazdasági adatok többsége is egyre kedvezőbb képet mutat. Ami a párt esélyei ellen hat, hogy 2006 óta folyamatosan kormányon vannak, így a választók többsége mindenképpen változást szeretne majd 2015-ben, de ehhez egy olyan ellenzéki vezetőre lenne szükség, aki képes egyesíteni maga mögött a liberálisok és az NPD voksolóinak jelentős részét. Erre az egyéni kerületi rendszer miatt is szükség lenne, mivel a győztes mindent visz elve egyelőre Harper malmára hajthatja a vizet az észak-amerikai országban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.