Törökországban idén először rendeznek közvetlen elnökválasztást, amelyen szintén először lesz szavazásra jogosult mintegy 2,6 millió külföldön élő török állampolgár. Csupán Németországban másfél millióan élnek közülük.
A külföldi törökök részvételét a mérsékelten iszlám színezetű, konzervatív kormány tette lehetővé az általa kezdeményezett, 2012-ben elfogadott új választási törvénnyel. Korábban a külföldön élő törököknek csak mintegy 5-7 százaléka vett részt a választásokon, méghozzá a törökországi határállomások vámhivatalaiban létesített szavazóhelyeken.
Választási kampánykörútja keretében Erdogan először a németországi nagyvárosokba, első helyen Kölnbe látogat el. Németországban 3,4 millióra teszik a török eredetű népesség létszámát. A kormányfő ezután Franciaországba és Hollandiába is készül, ahol szintén jelentős számban élnek török közösségek.
Azt egyelőre nem hozták nyilvánosságra, hogy mikor tartják Erdogan kampánykörútját.
Bár a politikus és környezete tavaly decemberben súlyos korrupciós botrányba keveredett, a március 30-ai helyhatósági választáson az általa vezetett kormánypárt, az Igazság és Fejlődés Pártja a szavazatok 45 százalékával jelentős győzelmet aratott.
A helyhatósági választásokon elért siker a miniszterelnök helyzetét is megszilárdította. Erdogan még nem jelentette be indulását az elnökválasztáson, noha ehhez semmi kétség sem fér. Vetélytársa a még a parlament által választott Abdullah Gül jelenlegi államfő lehet. Gül kizárta, hogy egy oroszországi forgatókönyv valósulhatna meg Törökországban, vagyis egyszerűen helyet cserélne Erdogannal, ahogyan Vlagyimir Putyin miniszterelnök a 2012. márciusi elnökválasztás nyomán helyet cserélt Dmitrij Medvegyev addigi államfővel.
A választás első fordulóját augusztus 10-én, a másodikat pedig – ha szükséges – augusztus 24-én tartják.