Az egységes és demokratikus Ukrajna, illetve a jelenlegi ukrán vezetés melletti amerikai kiállást kívánja nyomatékosítani Joe Biden alelnök, aki hétfőn érkezett Kijevbe, hogy egy nemzetközi megállapodást készítsen elő a feszültség enyhítése érdekében, és a gazdasági és energiaügyi reformhoz szükséges technikai segítségről tárgyaljon vendéglátóival.
A magas rangú politikus kedden készül közös asztalhoz ülni Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfővel és Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnökkel, látogatása során a tervek szerint parlamenti tagokkal és civil szervezetek képviselőivel is találkozik.
Joe Biden a legmagasabb rangú amerikai tisztviselő, aki a válság kirobbanása óta látogat az országba, John Kerry külügyminiszter március elején járt Ukrajnában. A Biden-látogatásról egy héttel ezelőtt kiadott közleményből kiderül, hogy annak középpontjában a nemzetközi közösség Ukrajna támogatására szolgáló erőfeszítései állnak. Ennek szellemében próbál a tengerentúli politikus egy esetleges nemzetközi megállapodásról tárgyalni, amely elősegítené a feszültség csökkentését.
A Bident kísérő egyik – névtelenül nyilatkozó – amerikai kormányzati tisztségviselő újságíróknak elmondta: az alelnök olyan technikai segítség ígéretével érkezik Kijevbe, amely hozzájárulna az ukrán energiaügyi és gazdasági reformok sikeréhez. Ez egyebek között olyan technológiát jelentene, amely biztosítaná a hatékonyabb energiafelhasználást, a hazai földgázkitermelést.
Az említett forrás szerint Biden tárgyalásain szóba kerülnek majd a további, „halált nem okozó” katonai felszerelések is, amelyeket Washington Ukrajnának készül szállítani válaszul Oroszország destabilizáló törekvéseire. Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter a napokban Washingtonban már elmondta: Barack Obama elnök engedélyével egyebek között egészségügyi felszerelést, sisakokat, matracokat, víztisztító berendezéseket, üzemanyag-kéziszivattyúkat és generátorokat szállítanak Ukrajnába. Kijev hetekkel korábban fegyvert és lőszert is kért Washingtontól, de az amerikai kormány szerint az ilyen támogatás csak tovább rontana az amúgy is feszült helyzeten.
Az ukrajnai válság rendezését célzó ötpontos tervet tett közzé Viktor Janukovics volt ukrán államfő hétfőn Rosztov-na-Donuban. Az ukrán parlament által február 22-én megbuktatott államfő azt követelte, hogy a kijevi hatalom azonnal vonja vissza csapatait Kelet-Ukrajnából. Janukovics közölte, hogy az orosz hírügynökségekhez eljuttatott tervvel hazája szétesését és a polgárháborút akarja megakadályozni.
Szerinte előbb Ukrajna föderalizációjáról és államirányítási berendezkedéséről kell dönteni, és csak azt követően szabad elnökválasztást tartani az országban. A február végén Oroszországba menekült ukrán politikus továbbra is törvényes államfőnek tartja magát, és Moszkva teljes támogatását élvezi.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) egyik vezető képviselője Ukrajnában találkozott a szlovjanszki oroszbarát önkéntesek parancsnokával hétfőn, és a csütörtöki genfi megállapodás végrehajtásáról tárgyalt vele.
Mark Etherington a kelet-ukrajnai városban tudósítóknak elmondta, hogy két órán át tárgyalt Vjacseszlav Ponomarjov önjelölt polgármesterrel. Megkérdezte, hogy Ponomarjov és csoportja teljesíti-e Ukrajna és Oroszország megállapodását, és tudatta, hogy a középületeket elfoglaló aktivistákat le kell szerelni és ki kell üríteniük az épületeket. A szeparatista vezető válaszát nem árulta el a diplomata.
Szó volt a Szlovjanszkban letartóztatott emberekről, többek között a volt polgármesterről, a roma kisebbség bántalmazásáról érkezett jelentésekről és a vasárnapi fegyveres incidensről, amelyben három ember meghalt egy útellenőrző pontnál – mondta Etherington a részletek ismertetése nélkül.