A szervezet 177 menekülttel készített interjú alapján állította össze jelentését. A HRW szerint a bolgár hatóságok az előírások megszegésével kényszerítettek több menekültet az ország elhagyására, sokszor arra sem adtak lehetőséget, hogy a migránsok hivatalos menedékkérelmet nyújtsanak be. Bulgáriába 2013-ban az ország befogadó kapacitását jócskán meghaladó mértékben érkeztek menekültek, összesen mintegy 11 ezren, többségükben szíriai civilek Törökországon keresztül. A menekültáradatra válaszul tavaly novemberben a szófiai kormány 1300 rendőrt küldött a bolgár–török határ ellenőrzésének megerősítésére, és egyúttal megkezdte egy szögesdrótkerítés kiépítését egy 35 kilométer hosszú szakaszon.
A védelmet kereső menekültek számának emelkedésére nem az a megoldás, hogy becsapjuk előttük az ajtót – hangsúlyozta Bill Frelick, a HRW menekültjogi programjának igazgatója. A szervezet felszólította Bulgáriát, hogy hagyjon fel a tömeges kitoloncolásokkal a török határnál, és határőrei ne alkalmazzanak túlzott mértékben erőszakot a menekültekkel szemben. Cvetlin Jovcsev bolgár belügyminiszter visszautasította a HRW vádjait, és felhívta arra a figyelmet, hogy a bolgár–török határ őrizetében az Európai Unió határrendészeti ügynökségének (Frontex) képviselői is részt vesznek.
Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet keddi közleményében Görögországot szólította fel arra, hogy hagyjon fel a bevándorlók és menekültek törvénytelen kiutasításával. Az AI szerint ha Athén nem változtat ezen a gyakorlatán, akkor az Európai Uniónak meg kell büntetnie az országot.