Az izraeli tárgyalódelegációt vezető Cipi Livni igazságügy-miniszter szóvivője azt közölte az AP amerikai hírügynökséggel: a kormány éppen azon munkálkodott, hogy véglegesítse a szabadon engedésről szóló megállapodást, amikor a palesztin elnök aláírta levelét a felvételi kérelemről.
Livni szerint a foglyok elengedésének előfeltétele volt az, hogy a palesztinok tartózkodnak az egyoldalú lépésektől. A palesztin fél ugyanakkor azzal indokolta saját lépését, hogy Izrael nem bocsátotta szabadon a foglyok negyedik csoportját a megadott határidőn belül.
Az új körülmények között felül kell vizsgálni, hogy miként lehet folytatni az amerikai közvetítéssel folyó tárgyalásokat – tette hozzá a szóvivő.
Mahmúd Abbász palesztin elnök arra hivatkozva kezdeményezte a Palesztin Autonóm Területek felvételét az ENSZ több szakosított szervezetébe, illetve nemzetközi egyezmények tagjai közé, hogy Izrael nem teljesítette ígéretét, amely szerint március végéig elengedi a foglyokat.
Az amerikai külügyminiszter csütörtökön, algériai látogatása során úgy vélekedett, hogy a tárgyalások „kritikus pillanathoz” értek. John Kerry azt ígérte, hogy „mindenképpen” folytatni fogja a közvetítést, de felhívta a figyelmet, hogy a washingtoni kormánynak is csak korlátozott képességei vannak a felek összehozására.
„Lehet közvetíteni, lehet sürgetni, lehet nyomást gyakorolni, de a feleknek maguknak kell meghozniuk az alapvető döntéseket és kompromisszumokat. A vezetőknek irányítaniuk kell, és képesnek kell lenniük meglátni a kínálkozó lehetőséget” – mutatott rá Kerry.