Népszavazással választanának új nevet

Népszavazást tartanak Castrillo Matajudíos nevének megváltoztatásáról.

KA
2014. 04. 21. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A népszavazást kezdeményező Lorenzo Rodríguez polgármester elmondta: a falu lakói között Izraelbe utazó üzletemberek is laknak, akik ez esetben nem szívesen mutogatják az útlevelüket. „Ma már elfogadhatatlan ez az név” – tette hozzá. Amennyiben az észak-spanyolországi Burgos közelében fekvő falu lakói a névváltoztatás mellett döntenek, Mota Judios vagy Mota de Judios lehet a település új neve.

A falut 1035-ben alapították, amikor a Spanyolország más részeiből elűzött, vagyonuktól megfosztott zsidók ide menekültek, egy kis dombra, spanyolul motára. Egészen 1492-ig éltek itt, amíg a katolikus királyok el nem rendelték valamennyi zsidó kiűzését az országból, aki nem hajlandó felvenni a katolikus hitet. A polgármesteri hivatal adományokat tervez gyűjteni, hogy finanszírozza a település történelmi múltját feltáró régészeti kutatásokat.

Castrillo Matajudíost elsőként 1623-ban említik írásos emlékek – mondta el az AFP-nek az előzetes történeti kutatással megbízott Ángel Palomino régész. A katolikus hitet felvevő zsidók 1492 után változtathatták meg a falu nevét, hogy vallási buzgalmukról tanúbizonyságot tegyenek. „Az iratok szerint több tömeggyilkosságot is elkövettek itt zsidók ellen, akárcsak Spanyolország, illetve Európa más, zsidók lakta városnegyedeiben” – magyarázta a régész, aki szerint 300-400 család, azaz mintegy 1500 ember élt Castrillo Matajudíos zsidó negyedében a spanyolországi zsidók kiűzése előtt.

A történészek szerint legalább 200 ezer zsidó élt Spanyolországban az 1492-es kiűzésük előtt. Azokat, akik nem voltak hajlandók elmenekülni vagy felvenni a katolikus vallást, elevenen megégették. A „történelmi hiba” jóvátétele érdekében a spanyol kormány februárban törvényjavaslatot fogadott el, amelynek értelmében megkönnyítik a szefárd (spanyolországi) zsidók leszármazottainak honosítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.