Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője szerint Obama az Egyesült Államok európai szövetségeseivel az ukrajnai orosz beavatkozásról folytatott konzultációk keretében keresi majd fel Lengyelországot.
Az elnök Varsóban kétoldalú megbeszéléseket tart majd és jelen lesz a lengyel rendszerváltás 25. évfordulója alkalmából tartandó ünnepségeken. Biden alelnök márciusban kereste fel Lengyelországot, hogy kifejezze az Egyesült Államok támogatását a Krím félsziget orosz elcsatolása után kialakult helyzetben.
Az amerikai elnök a korábbi tervek szerint csak a G7 csoport brüsszeli – ugyancsak főként Ukrajna kérdésével foglalkozó – csúcstalálkozóján vett volna részt, valamint Franciaországban a normandiai partraszállás 70. évfordulóján megtartandó megemlékezésen.
Az eredeti elképzelések szerint a G8 csoport – a hét legfejlettebb ipari állam és Oroszország – vezetői júniusban Szocsiban találkoztak volna, de a csúcsot a nyugati országok és Japán az ukrajnai orosz intervenció miatt lemondták.
A jelenleginél jelentősebb amerikai katonai jelenlétet és „talán egy állandó NATO-bázis” létrehozását sürgette Románia területén az ukrajnai orosz beavatkozásra hivatkozva Titus Corlatean román külügyminiszter.
Corlatean, a The Washington Post online kiadásában szerdán, Az orosz fenyegetés realitás címmel megjelent interjújában kijelentette, hogy Moszkva a Krím „abszolút illegális annexiójával” megsértette a nemzetközi jogot, és kísértést érez Moldova Dnyeszteren túli régiójával kapcsolatban is. Mint mondta, Bukarestet „rendkívüli aggodalommal” tölti el az, ami Kelet-Európában és a Fekete-tenger térségében történik.
„Hazám, Románia egyszerre a NATO- és az Európai Unió keleti határa” – fogalmazott Corlatean, majd később úgy pontosított, hogy az unió országai közül Romániának van a leghosszabb közös határa Ukrajnával.